Кулеба: Ни требаат борбени авиони, нема да ја нападнеме Русија со нив

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Украина уверува дека неговата земја нема да користи западни борбени авиони за напад на територии во Русија.

Loading...

Зборувајќи за Скај њуз во ОН во Њујорк, Дмитро Кулеба рече дека на Украина ѝ се потребни борбени авиони за да ја прекине војната и да ја врати Русија надвор од нејзините источни граници.

„Го користиме оружјето што го добиваме од нашите партнери за да ја нападнеме Русија на окупираните територии на Украина“, рече Кулеба.

На прашањето дали може да гарантира дека Украина нема да користи западни авиони и друго оружје за бомбардирање во самата Русија, министерот за надворешни работи рече:

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски го одликуваше Еди Рама

„Можеме да гарантираме дека ќе користиме западно оружје за ослободување на украинските територии“.

Западните земји сè уште се воздржуваат од испраќање борбени авиони во Украина, и покрај нивната очигледна предност во војната, поради постојаните стравувања дека тоа ќе го поттикне ширењето на конфликтот надвор од границите на Украина.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.