Дмитро Кулеба

Сподели со своите пријатели

Украина нема да прави отстапки во врска со обновувањето на договорот за извоз на жито преку Црното Море, за што разговараше турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, изјави украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба. Loading… „Нашиот став е праведен – повеќе не треба да бидеме заложници на руската уцена, когаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека првата последица од руското необновување на договорот за жито ќе биде зголемување на цените на житото ширум светот. Loading… – Треба да знаете еден број. Минатата година, кога беше воведена Црноморската иницијатива за жито, светските цени на житото паднаа за 20Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска изјави дека НАТО одлучил да се откаже од барањето Киев да го следи Акциониот план за членство (МАП) како дел од неговиот пат кон приклучување кон воената алијанса, пренесува Ројтерс. Loading… „По интензивните разговори, сојузниците на НАТО постигнаа консензус за отстранување наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба доцна во неделата изјавија дека телефонски разговарале за овонеделниот самит на НАТО и контраофанзиви на кампањата на Киев за враќање на земјата окупирана од Русија, пренесува Ројтерс. Loading… – Имав важна дискусија со украинскиот министер за надворешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба на социјалните мрежи го коментираше уништувањето на браната Нова Каховка, кое го нарече „најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении“. Loading… „Русија ја уништи браната Каховка и на тој начин ѝ ја нанесе на Европа веројатно најголемата технолошка катастрофа во последните децении.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес, оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба. Loading… Во рамки на разговорот, Османи информираше за одлуката Северна Македонија да се приклучи кон Основачката група за формирање Специјален трибунал за казнивост на кривичното дело агресија против Украина. “Ваквиот чекорПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на рускиот Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Црното Море треба да остане „море на соработка“ за крајбрежните држави и рече дека тоа никогаш нема да биде море на НАТО. Loading… Песков во Москва ја коментираше неодамнешната изјава на украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, кој рече дека ЦрнотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба повика Црното Море да се претвори во „НАТО море“, истовремено изјавувајќи дека е неопходна негова демилитаризација. Loading… – Дојде време Црното Море да се претвори во она што стана Балтик – во море на НАТО. Апелираме за демилитаризација на Црното Море заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека целта на рускиот претседател Владимир Путин е да го избрише идентитетот на Украина како независна, суверена нација и да ја впие во Русија. Loading… Оваа војна е напад не само врз Украина, туку и врз меѓународниот поредок заснован на правила, кој се стремиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба изјави дека Украина „ја преживеа најтешката зима во својата историја“ обележана со руските бомбардирања кои оставија милиони луѓе во темнина. Loading… „Беше студено и темно, но бевме нескротливи“, напиша Кулеба на Фејсбук. „Украина го победи зимскиот терор“, додаде тој. Кулеба истакна дека партнерите наПрочитај повеќе