Блинкен: Војната на Русија против Украина е закана за светскиот поредок

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека целта на рускиот претседател Владимир Путин е да го избрише идентитетот на Украина како независна, суверена нација и да ја впие во Русија.

Loading...

Оваа војна е напад не само врз Украина, туку и врз меѓународниот поредок заснован на правила, кој се стреми да го одбрани меѓународниот мир и стабилност и да ги поддржи, според Повелбата на Обединетите нации, еднаквите права на мажите и жените и народите, нагласи Блинкен на виртуелната панел сесија на тема Праведен и траен мир во Украина, во пресрет на утрешното отворање на вториот Самит за демократија.

Тој потсети дека жртви на руската агресија не се само Украинците, туку и луѓе ширум светот, се вели во соопштението на Стејт департментот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Спречен напад на руски дронови врз Киев

За мирот да биде праведен, тој мора да ги поддржува принципите во срцето на Повелбата на ОН – суверенитет, територијален интегритет, независност.

А за мирот да биде траен, мора да се погрижи Русија да не може да мирува и да ги обучува своите војници, а потоа повторно да ја започне војната во момент кој е поповолен за неа, рече американскиот државен секретар и додаде дека не е само за иднината на Украина, но и за иднината на меѓународниот поредок.

Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба изјави дека Русија има за цел да го уништи светскиот поредок врз основа на меѓународното право и Повелбата на ОН.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден ѝ се обрати на нацијата: Ја откри причината за „заминувањето“ и дека ќе остане до крајот на мандатот

– Украинскиот народ ќе прифати мир само доколку гарантира целосен прекин на руската агресија, целосно повлекување на руските трупи од украинска територија и враќање на територијалниот интегритет на нашата земја во меѓународно признатите граници, рече украинскиот министер, истакнувајќи дека овој мир планот беше признаен и одобрен од Генералното собрание на Обединетите нации.

Како што додаде, Русија прибегнува кон нуклеарни уцени и закани, како и закани за еколошката и енергетската стабилност и безбедноста на храната, а агресијата е проследена со грозоморни злосторства, каде што се верува дека десетици илјади цивили се убиени во Маријупол.

Loading...

Министерот за надворешни работи на Италија, Антонио Тајани, истакна дека Италија е силно ангажирана за поддршка на Украина, но и за запирање на руското влијание на Западен Балкан и во Африка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Блумберг: Победата на Харис над Трамп е малку веројатна

Министерот за надворешни работи на Израел, Ели Коен, истакна дека војната во Украина е предизвик за стабилноста и светскиот поредок, но дека не треба да ги игнорираме опасностите како што е вмешаноста на Иран во војната.

Француската министерка за надворешни работи Кетрин Колона го повика Европскиот совет да работи на зајакнување на заштитата на децата во Украина.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.