Дмитро Кулеба (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на рускиот Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Црното Море треба да остане „море на соработка“ за крајбрежните држави и рече дека тоа никогаш нема да биде море на НАТО. Loading… Песков во Москва ја коментираше неодамнешната изјава на украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, кој рече дека ЦрнотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба повика Црното Море да се претвори во „НАТО море“, истовремено изјавувајќи дека е неопходна негова демилитаризација. Loading… – Дојде време Црното Море да се претвори во она што стана Балтик – во море на НАТО. Апелираме за демилитаризација на Црното Море заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека целта на рускиот претседател Владимир Путин е да го избрише идентитетот на Украина како независна, суверена нација и да ја впие во Русија. Loading… Оваа војна е напад не само врз Украина, туку и врз меѓународниот поредок заснован на правила, кој се стремиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба изјави дека Украина „ја преживеа најтешката зима во својата историја“ обележана со руските бомбардирања кои оставија милиони луѓе во темнина. Loading… „Беше студено и темно, но бевме нескротливи“, напиша Кулеба на Фејсбук. „Украина го победи зимскиот терор“, додаде тој. Кулеба истакна дека партнерите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Речиси една година откако Русија ја започна својата инвазија на Украина, вчерашната специјална седница на Генералното собрание на ОН уште еднаш го разоткри широкиот јаз меѓу двете страни во војната. Loading… Додека украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба ја обвинуваше руската страна за геноцид, рускиот амбасадор во Обединетите нацииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Украина уверува дека неговата земја нема да користи западни борбени авиони за напад на територии во Русија. Loading… Зборувајќи за Скај њуз во ОН во Њујорк, Дмитро Кулеба рече дека на Украина ѝ се потребни борбени авиони за да ја прекине војната и да јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседавачот со ОБСЕ, Бујар Османи денеска за време на посетата на Украина оствари работна средба со украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба. Loading… Османи најсилно ја осуди континуираната руска агресија против Украина. Тој потенцираше дека нападите врз цивилни цели немаат никакво оправдување. Изрази осуда за последниот што се случиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Подготовките за трансфер на американскиот систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ во Украина веќе се започнати, изјави денеска шефот на украинското Министерство за надворешни работи Дмитро Кулеба. Loading… Современите системи за воздушна одбрана „Патриот“ се вклучени во новиот пакет американска воена помош за Украина, што беше договорен за време на посетатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба изјави дека ниту еден европски лидер, освен францускиот претседател Емануел Макрон, не го покренува прашањето за безбедносните гаранции за Русија. Loading… Кулеба оцени дека партнерите на Украина мора да разберат дека суштината на Русија нема да се промени без разлика на владата,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави за АП дека неговата земја има намера да одржи мировни преговори до крајот на февруари, околу годишнината од избувнувањето на војната. Loading… Тој додаде дека тоа најверојатно ќе биде во Обединетите нации, со генералниот секретар Антонио Гутереш како можен посредник. Тој додадеПрочитај повеќе