Украина: Ова е најголемата технолошка катастрофа во последните децении и сериозно воено злосторство

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба на социјалните мрежи го коментираше уништувањето на браната Нова Каховка, кое го нарече „најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении“.

Loading...

„Русија ја уништи браната Каховка и на тој начин ѝ ја нанесе на Европа веројатно најголемата технолошка катастрофа во последните децении. Илјадници цивили се во опасност. Ова е сериозно воено злосторство. Единствениот начин да се запре Русија, најголемиот терорист на 21 век, е да се целосно исфрлете го од Украина“, објави украинскиот шеф на дипломатијата.

 

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кадиров: Уште 3.000 борци од Чеченија подготвени да заминат во Украина