Блинкен и Кулеба за напредок во украинската контраофанзива

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба доцна во неделата изјавија дека телефонски разговарале за овонеделниот самит на НАТО и контраофанзиви на кампањата на Киев за враќање на земјата окупирана од Русија, пренесува Ројтерс.

Loading...

– Имав важна дискусија со украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска во пресрет на овонеделниот самит на НАТО – напиша Блинкен на Твитер.

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Метју Милер во посебна изјава рече дека двајцата дипломати разговарале и за „напредокот во украинската контраофанзива“.

Кулеба на Твитер рече дека разговорот бил за разработување на деталите пред самитот на НАТО што започнува во вторник во Вилнус.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ХАОС: Ја отвори вратата од авионот и скокна на пистата (ВИДЕО)

– Имав продуктивен разговор со секретарот Блинкен пред Вилнус – изјави Кулеба на Твитер.

– Додека преостануваат уште 48 часа, работиме да се осигураме дека неговите конечни одлуки ќе бидат победничка за сите: Украина, НАТО и глобалната безбедност – додаде тој.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.