Центар за култура „Трајко Прокопиев“ (Page 8)

Сподели со своите пријатели

Во малата сала на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово во среда со почеток во 19 часот ќе се одржи промоција на книгата „Идентитетот е приказна“ од Иван Антоновски. Loading… Промотор на настанот е Весна Мојсова Чепишевска, фрагменти ќе читаат актерките Кети Дончевска Илиќ и Анастасија Величковиќ. Иван АнтоновскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

-„Скутина, фута, бовча, диљка“ е насловена мултимедијалната изложба на етнокореологот Бојан Петковски која беше отворена денеска во фоајето на центарот за култура „Трајко Прокопиев“. На изложбата можат да се видат фотографии, паноа кои ја покажуваат важноста на скутината. Loading…     Централно поставена, генерално во големи димензии, таа чини големПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Изложба на скутини ќе се одржи во четврток во фоајето на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово. Loading… Кон крајот на XIX век носијата била во својот полн сјај, карактеризирајќи се со слоевитост во облековните елементи и накитот. Фактот дека носијата е комплетна конструкција сочинета од низа облеки иницираПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 22.12.2022 / четврток / со почеток во 19 часот во Изложбениот салон на НУ Центар за култура “Трајко Прокопиев“ – Куманово ќе биде отворена изложбата “Мини Минијатури“ на авторката Валентина Илијевска. Се работи за збирка на четириесеттина минијатури работени во периодот од последните неколку години. Loading… 2002-2006 Завршено средноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово во петок со почеток во 19 часот ќе биде  отворена биеналната изложба на цртежи „Скици  2022“. Loading… На изложбата зедоа учество следните академски ликовни уметници: Зоран Јакимовски, Мухамедали Алили-Дали, Стефан Јакимовски, Ханифе Ислами, Дејан Арсовски-Бабата, Зоран Арсовски-Бабата, МиленаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со почеток во 18 часот вечерва во малата сала на НУЦК „Трајко Прокопиев” Куманово, ќе се одржи Книжевна вечер со Катарина Јовчевска. Loading… Со овој проект се заокружува низата проекти од годишната литературна програма за 2022 година, одобрени од Министерство за култура.  Со овој настан воедно го одбележуваме и празникот Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународна изложба на уметнички дела со наслов ,,Без дистанца” на македонски и бугарски академски ликовни уметници, ќе биде отворена на 18 ноември во 19.00 часот во Изложбениот салон на Национална установа Центар за култура “Трајко Прокопиев” – Куманово. Loading… На изложбата ќе бидат изложени 40 дела а учество земаа 10Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово утревечер со почеток во 18 часот, во мала сала, ќе биде промовирана книгата „Во главата пишувам расказ“ од авторите Елизабета Баковска и Сашо Димоски. Loading… Промотор на книгата е Оливера Ќорвезироска. Промоцијата е дел од годишната литературна програма за 2022 година подржанаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 20.10.2022 г. /четврток/ со почеток во 20 часот во Изложбениот салон на НУ Центар за култура “Трајко Прокопиев“ – Куманово ќе биде отворена изложба на скулптури на авторот Ненад Тонкин. Се работи за најновата продукција од 8 скулптури работени со комбинирани материјали. Loading… Ненад Тонкин е воспитувач во градинкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утре (18.10.2022) со почеток во 19 часот во малата сала на НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово, ќе се одржи промоција на книгата „Тиховање, Тихување“ од Наташа Радосављевиќ Нара од Србија. Промотор на книгата е Љупка Стојменова. Loading… Авторката е родена во Јагодина, завршила колеџ за ликовна и применета уметност во Белград,Прочитај повеќе