Центар за култура „Трајко Прокопиев“

Сподели со своите пријатели

Во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово во четврток со почеток од 20 часот ќе биде отворена традиционалната ликовна изложба „Самоуки 2023“. Loading… Ова е 33 издание на оваа манифестација од отворен карактер којашто има за цел да ги претстави делата на неакадемските ликовни уметнициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Театар Куманово и Драматично куклениот театар – „Иван Радоев“ од Плевен, Бугарија, денеска потпишаа меморандум за соработка кој, меѓудругото, предвидува и реализација на заеднички претстави. Loading… – Се надеваме дека во периодот што следува ќе имаме плодна соработка со овој театар и сугрен сум дека ќе направиме успешна соработка заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за култура „Трајко Прокпиев“ Куманово во среда на 31 мај гостува Драматично куклениот театар – Иван Радоев од град Плевен, Република Бугарија. Loading… Тие пред кумановската публика ќе ја одиграат својата театарска претстава – дуо драма ,,Еден маж и една жена“. За време на гостувањето во Куманово, директорот,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во рамки на меѓународниот фестивал, „Денови на прозата“ кој се одржува во НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово, денеска се одржа работилница за деца со авторката Јулијана Величковска. Loading…     На интерактивното читање на книгата за деца „Ведра“ од Величковска, присуствуваше и министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска. Децата уживаа воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово вечерва започнува второто издание на Меѓународниот фестивал „Денови на прозата“. Loading… Дводневниот фестивал кој ќе собере еминентни автори од Македонија и регионот, е во организација на НУЦК „Трајко Прокопиев“, а со финансиска поддршка на Министерството за култура. Вечерва кумановската публика ќе имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово и годинава го организира Меѓународниот фестивал „Денови на прозата“, чие второ издание ќе се одржи на 25 и 26 мај, годинава. Loading… Како што иноформираат од Центарот за култура „Трајко Прокопиев“, првото издание на фестивалот минатата година, беше одлично прифатен од посетителите иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановскиот центар за култура ќе ги отстапи просториите за проби за учениците од основните и средните училишта, информираа денеска од установата и ги повикаа училиштата да се обратат до Центарот за реализација на претставите. Loading… Националната установа Центар за култура ја донесе одлуката која важи за сите основни и средниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во изложбениот салон на Национална установа Центар за култура „Трајко Прокопиев” – Куманово на 18 Мај (четвтрок) 2023 година во 19:30 часот ќе биде отворена самостојна изложба на проф. м-р Стефан Јакимовски со наслов „Графички приказни – Визуелни приказни раскажани преку ликовната и применета уметност“. Loading… Стефан Јакимовски има завршеноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пред преполна сала во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ вчеравечер премиерно беше изведена претставата „За кого бијат камбаните“ на Театар Куманово. Loading…     Претставата е дел од програмата за одбележување на 75-годишнината од основањето на кумановскиот теата. Станува збор за претстава по текст на Ернест Хемингвеј, а во режијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на месецот Април (05.-25.2023) НУЦК „Трајко Прокопиев” Куманово распиша ликовен конкурс за ученици од основни и средни училишта од Oпштина Куманово. Loading… Конкурсот беше насловен „Мојот имагинарен свет” а главната идеја беше да се мотивираат учениците во нивните напори за креативно ликовно изразување и валоризација во нивните креативниПрочитај повеќе