Центар за култура „Трајко Прокопиев“ (Page 7)

Сподели со своите пријатели

Светскиот ден на театарот, денеска го одбележаа актерите од кумановскиот театар во НУЦК „Трајко Прокопиев“ со трибина насловена „Разговори за театарот“. Loading…     Пред присутните, актерите Владанка Димковска и Жарко Јовановиќ од кумановскиот театар ги прочитаа македонската, напишана од извонредната театарска и филмска актерка Теута Ајдини и светската порака,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановци покажаа голем интерес за промоцијата на книгата „Папокот на светлината“ од Венко Андоновски која се одржа вчера во НУЦК „Трајко Прокопиев“.Романот го промовираше проф. д-р Кристина Николовска. Loading… „Папокот на светлината“ е доброволно отуѓување, доброволно напуштање на еден агресивен, перверзен и веќе опасен за душевното здравје свет-нашиот свет наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 15 март во 19 часот во  Изложбениот салон на Центар за култура „Трајко Прокопиев” Куманово ќе биде отворена изложбата „Јас и моите пријатели”. Loading… Изложбата е по иницијатива на ликовниот уметник Мики Трендафиловски којшто по повод на оваа изложба ќе запише: Идејата за една ваква изложба се роди воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“ денеска во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово се сретна со актерите Љубица Гојковиќ, Ѓорѓи Антов и Илија Струмениковски, кои во 1971 година беа дел од актерската постава на култната претстава „Бегалка“ на Васил Иљоски. Loading…  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во изложбениот салон на Национална установа Центар за култура „Трајко Прокопиев” Куманово во среда со почеток во 19 часот ќе биде отворена изложба на уметничка фотографија “Жените и фотографијата” Loading… Во чест на меѓународниот ден на жената, 8-ми Март, Фото клуб Куманово во изложбениот салон на Центар за култура „ТрајкоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановскиот театар со претставата „Секс и лаги“ ќе игра пред струмичани, соопштија денеска од НУЦК „Трајко Прокопиев“. Loading… Гостувањето во Народниот театар „Антон Панов“-Струмица е закажано за 3 март со претставата „Секс и лаги“ во режија на Драгана Таневска, со почеток од 20 часот. „Секс и лаги„ е претстава којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Театар Куманово во сабота вечер со претставата „Лето во кое те нема“ се претстави пред публиката во Театар Велес. Loading… Публиката реагираше одлично на актерската игра, и даде позитивни коментари по изведбата на претставата. Претставата се одигра на малата сцена на народниот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ – Велес.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“ доби средства од Министерството за култура за реализација на 30-тина проекти, соопштија од установата. Loading… Кумановци ќе можат да проследат изложби, концерти, театарски претстави. Одобрени се средства за организација на меѓународниот фестивал Денови на комедија, како и Меѓународниот фестивал на проза. Програмските средстваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дали ќе продолжи реконструкцијата на Театар Куманово или ќе остане раскопан и недовршен е прашање кое се отвори во јавноста деновиве. Loading… Актерите од кумановскиот театар преку соопштение велат дека Министерството за култура го прекинало процесот за реконструкција со тоа што во програмата не предвидело пари за третата фаза. ОдПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово утре со почеток во 13 часот ќе се отвори зложбата на дела од 30 –та „Лесновска ликовна колонија 2022“. Loading… Далечната 1992 година започнува  приказната наречена ,,Лесновска ликовна колонија“. Од тогаш па се до денес Ликовната колонија прерасна во голема културна манифестација,Прочитај повеќе