Центар за култура „Трајко Прокопиев“ (Page 9)

Сподели со своите пријатели

Во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово во петок со почеток во 19 часот ќе биде  отворена биеналната изложба на цртежи „Скици  2022“. Loading… На изложбата зедоа учество следните академски ликовни уметници: Зоран Јакимовски, Мухамедали Алили-Дали, Стефан Јакимовски, Ханифе Ислами, Дејан Арсовски-Бабата, Зоран Арсовски-Бабата, МиленаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со почеток во 18 часот вечерва во малата сала на НУЦК „Трајко Прокопиев” Куманово, ќе се одржи Книжевна вечер со Катарина Јовчевска. Loading… Со овој проект се заокружува низата проекти од годишната литературна програма за 2022 година, одобрени од Министерство за култура.  Со овој настан воедно го одбележуваме и празникот Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународна изложба на уметнички дела со наслов ,,Без дистанца” на македонски и бугарски академски ликовни уметници, ќе биде отворена на 18 ноември во 19.00 часот во Изложбениот салон на Национална установа Центар за култура “Трајко Прокопиев” – Куманово. Loading… На изложбата ќе бидат изложени 40 дела а учество земаа 10Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово утревечер со почеток во 18 часот, во мала сала, ќе биде промовирана книгата „Во главата пишувам расказ“ од авторите Елизабета Баковска и Сашо Димоски. Loading… Промотор на книгата е Оливера Ќорвезироска. Промоцијата е дел од годишната литературна програма за 2022 година подржанаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 20.10.2022 г. /четврток/ со почеток во 20 часот во Изложбениот салон на НУ Центар за култура “Трајко Прокопиев“ – Куманово ќе биде отворена изложба на скулптури на авторот Ненад Тонкин. Се работи за најновата продукција од 8 скулптури работени со комбинирани материјали. Loading… Ненад Тонкин е воспитувач во градинкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утре (18.10.2022) со почеток во 19 часот во малата сала на НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово, ќе се одржи промоција на книгата „Тиховање, Тихување“ од Наташа Радосављевиќ Нара од Србија. Промотор на книгата е Љупка Стојменова. Loading… Авторката е родена во Јагодина, завршила колеџ за ликовна и применета уметност во Белград,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Театар Куманово ја доби наградата за најдобра претстава на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… Стручното жири на фестивалот во состав од: Магдалена Ризова Черних (актерка) и членови на жирито: Драгана Таневска (режисерка), Илија Струмениковски (актер), Петар Андоновски (писател), и Крсто Богојевски (сценограф) донесе одлука кумановската претстава „Секс иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Секс и лаги“, Театар Куманово вчеравечер официјално го затвори 25то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading…     Долгиот аплауз и овациите од преполната сала се потврда дека кумановскиот театар и годинава ги оправда очекувањата кои секогаш се најголеми од домаќинот на фестивалот.    Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Секс и лага“ на Театар Куманово вечерва во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ официјално завршува 25то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… Станува збор за претстава во режија на Драгана Таневска, а според текст на Марк Камолети. Во претставата играат Марко Трајковиќ, Сања Русеска, ЖаркоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Театар Куманово доби три награди за изведба на претставата „Малата сирена“ на Детскиот театарски фестивал „Малиот принц“ во Штип. Loading… Никица Јановски доби награда за најдобар актер, Кети Пауновска за костимографија, а за сценографија со награда се закити Крсто Богојевски.     Како што информира директорот на НУ Центар заПрочитај повеќе