Бељаковце

Сподели со своите пријатели

Пожарот кој избувна вчера во атарот на кумановското село Стрезовце денеска се проширил и е на пат да се префрли кон селото Стрезовце. Loading…     Ова попладнево го соопшти директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов. –  Во овој момент во гаснењето на овој пожар учествуваат еденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Една куќа изгоре во пожарот кој вчера започна во атарот на кумановското село Бељаковце, а кој беше активен и во текот на целата ноќ. Loading…     – Пожарникарите на ТППЕ Куманово беа фокусирани на заштита на куќите на ова село од разбиен тип, кои се расфрлани на неколку ридови.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нов пожар попладнево изби во кумановското село Бељаковце, откако поголема површина и неколку куќи изгореа во истото село минатата недела. Loading… Како што информираат од Центарот за управување со кризи, екипи на кумановската противпожарна единица се на терен. Огнот попладнево пристигнал до неколку стари, најверојатно напуштени куќи. – Пожарот надПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Три куќи и две помошни простории синоќа изгореа во пожарот во селата Бељаковце и Руѓенце, информира утринава директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Анелов. Loading…     Цела ноќ пожарникарите се бореле со огнената стихија, но огнот пеплосат две стари куќи и две помошни простории во кумановското селоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пожарот во кумановското село Бељаковце станува сериозен и стигна до првите куќи, информираше вечерва директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов. Loading… – Пожарот во селото Бељаковце станува многу сериозен и пожарот е дојден до првите куќи на селото кои се одамна напуштени. Пожарникари од Старо Нагоричане сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денес околу 15.30 избувна пожар на отворено на територијата на Општина Старо Нагоричане во атарот на селата Руѓинце и кумановско Бељаковце. Loading… Пожарникарите од ТППЕ Старо Нагоричане се обидуваат да воспостават контрола над огнот, го обезбедија с. Руѓинце и спречија загрозување на селото. – И покрај напорите на пожарникарите пожаротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јавното претпријатие за железничка инфраструктура „Железници на Република Северна Македонија“ ја известува јавноста дека продолжува реализацијата на проектот „Реконструкција и изградба на Железнички коридор 8, делница Куманово – Бељаковце“. Loading… Како што информираат од ЈП, мобилизирањето на градилиштата и подготвителите работи се во тек и наскоро се очекуваат интензивни градежниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Црка била ограбена во селото Бељаковце во општината Старо Нагоричане, а случајот вчера бил пријавен во полиција. Loading… – На 10.08.2022 година во 10.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека со употреба на сила било влезено во црква во село Бељаковце, Старо Нагоричане и биле одземени пари, информираат одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на наредниот период согласно со динамиката за реконструкција и рехабилитација на железничката пруга Куманово – Бељаковце ќе се извршуваат градежни работи во потесното градското подрачје. Станува  збор за сообраќајниците  улиците „Никола Тесла“ и „Доне Божинов“ во населба Средорек. – Со цел да се избегнат потенцијални инциденти или билоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По најавата на Музеј Куманово и негирање на тврдењата на некои диви копачи дека поради изградба на пругата Куманово – Бељаковце, ќе биде уништено археолошко наоѓалиште Млака близу кумановското село Шупли Камен, со демант се јави и Македонска Железница. Loading… Во своето писмо до Кумановски Муабети, МЖ Инфраструктура објаснува дека  еПрочитај повеќе