Австралија (Page 16)

Сподели со своите пријатели

Азиско-пацифичкиот пазар на гас се соочува со нов удар откако Австралија, голем производител на природен гас, сигнализираше дека може да го намали извозот на течен природен гас (ТНГ), бидејќи регионот се бори со тесните резерви, високите цени и конкуренцијата од европските клиенти. Loading… Австралија размислува за намалување на продажбата воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралискиот премиер Ентони Албанезе денеска најави дека ќе присуствува на „важниот“ самит на НАТО во Мадрид на крајот на месецот, на кој, според официјалните претставници, ќе биде зацртан патот на алијансата за следната деценија во услови на војна Украина. Loading… „Одење на самитот на НАТО е мој приоритет да гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралискиот премиер Ентони Албанез денеска објави дека земјата ги зголемува своите цели за намалување на емисиите на јаглерод диоксид. Loading… Тој вети дека Австралија ќе ги намали емисиите на јаглерод диоксид за 43 отсто до 2030 година во споредба со нивото од 2005 година. Станува збор за значително зголемување наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министрите за одбрана на Јапонија и Австралија денеска најавија дека ќе ги зајакнат меѓусебните врски за поддршка на демократските вредности во индо-пацифичкиот регион. Loading… Тие тврдат дека поблиску ќе соработуваат со земјите од Југоисточна Азија и со островите на Пацификот, каде што Кина се обидува да го прошири своето влијание.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралиски тинејџер е обвинет за поседување и производство на оружје, откако полицијата пронашла целосно функционално огнено оружје што тој наводно го направил дома со 3Д печатач. Loading… Полицијата во Западна Австралија пронашла 18-годишен маж дома при претрес на почетокот на јуни. Ова огнено оружје, иако потсетува на играчка, може даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина во вторникот соопшти дека потпишала сеопфатен безбедносен договор со Соломонските Острови. Loading… Во исто време, Западот предводен од САД е сè позагрижен за воените амбиции на Пекинг во Пацификот.   Руската армија воведе „режим на целосен молк“ во Мариупол   Островската држава во јужниот дел на Пацификот беше погоденаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралија денеска испрати четири оклопни возила Bushmaster во Украина, откако украинскиот претседател Володимир Зеленски побара помош од Канбера минатата недела. Loading…   Руските сили се повлекле од северна Украина во Белорусија и Русија   Премиерот на Австралија Скот Морисон најави дека во Украина ќе пристигнат 20 „Бушмастери“ вредни 37 милиониПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поради зголемените закани од Русија и Кина, Австралија ги забрза плановите за купување ракети со долг дострел неколку години пред предвиденото. Loading… Австралискиот министер за одбрана Питер Датон изјави денеска дека забрзаното вооружување на борбени авиони и воени бродови ќе ја чини државата 3,5 милијарди австралиски долари (2,6 милијарди долари),Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралија ќе испрати оклопни борбени возила „Бушмастер“ во Украина за да и помогне во војната против Русија, објави денеска австралискиот премиер Скот Морисон. Loading… Морисон рече дека оклопните возила ќе бидат испорачани со транспортни авиони Боинг С-17 Глоубмастер, но не прецизираше колку возила „Бушмастер“ ќе бидат испратени, ниту кога, пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обилни дождови паднаа на источниот брег на Австралија и поплавија патишта и мостови. Loading… Десетици илјади луѓе ги напуштија своите домови по втор пат во последните неколку недели. Неколку градови на северот на државата Нов Јужен Велс, кои се опоравуваат од историските поплави пред еден месец, во текот на ноќтаПрочитај повеќе