Австралија трага по сурфер, сомнежи дека го убила ајкула

Сподели со своите пријатели

Спасувачите денеска ги пребаруваа водите во близина на плажа во Јужна Австралија за остатоци од сурфер за кој се верува дека е убиен од ајкула, објави Ројтерс.

Loading...

Спасувачките служби добија повик за напад на ајкула на плажа во близина на градот Елистон, на околу 650 километри јужно од главниот град на Јужна Австралија, Аделаида.

„Се верува дека еден човек загинал во напад на ајкула на плажата Вокерс Рокс“, соопшти полицијата, додавајќи дека се верува дека бил нападнат само 46-годишен маж.

Спасувачка екипа денеска со чамец ја пребарува областа. Елистон, град со околу 1.000 жители, е познат по своето нерамно крајбрежје и популарното место за сурфање.