Австралија

Сподели со своите пријатели

На крајот на годината Австралија ќе одржи историски референдум за создавање советничка група во парламентот, која би ја сочинувале претставници на домородните народи, а која исто така за прв пат ќе ги признае домородните Австралијци во уставот на земјата, пренесуваат светските медиуми, а пренесува Радио Слободна Европа (РСЕ). Loading… АвстралијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жителите на австралискиот град Менинди во државата Нов Јужен Велс ги повикаа властите брзо да дејствуваат и да започнат со расчистување откако беа пронајдени стотици илјади мртви риби како пливаат во блиската река Дарлинг, јавува денеска Ројтерс. Loading… Ниските нивоа на кислород во втората најдолга река во Австралија беа причинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралиската мајка Кери Ен Конли (30) сакала да ја продаде својата ќерка за Ајфон, а потоа била прогласена за „способен родител“. Loading… Ужасот следел десет дена подоцна, кога ги оставила своите деца да умрат во жежок, автомобил без воздух. Зависничката од мет, Кери Ен, се изјаснила за виновна и бешеПрочитај повеќе

school of yellow and black fish

Сподели со своите пријатели

Жителите на градот Менинди во австралиската држава Нов Јужен Велс утринава открија дека во локалната река има криза со рибниот фонд и дека од вчераутро се уништени милиони риби. Loading… Локалните власти соопштија дека изумирањето на рибите е резултат на тековниот топлотен бран во Австралија, кој го погоди и дивиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралиските извозници на течен природен гас (ЛНГ) можеби ќе треба да го пренасочат вишокот кон домашните клиенти за да се избегнат потенцијалниот зимски недостиг, предупреди оператор на енергетскиот пазар. Loading… Производителите ветија дека ќе го зголемат производството минатата година, но понудата во Јужна Австралија нагло се намалува, што значи поголемПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тригодишно момче од Австралија загинало кога го прегазила косилка што ја управувал неговиот татко. Loading… Во саботата, детето итно било пренесено во болницата во Памбула со сериозни повреди здобиени од сечилата на косилката. Тој починал во болница и покрај обидите за реанимација, пишува Дејли Мејл. „Татко тргнаl во рикверц. НеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралискиот премиер Ентони Албанесе го бранеше планот на Канбера за купување нуклеарни подморници од САД, вредни близу 245 милијарди долари, откако двајцата поранешни лидери го критикуваа договорот за неговата цена, сложеноста и потенцијалните прашања за суверенитетот. Loading… Претставен во вторникот во Сан Диего, повеќедеценискиот безбедносен аранжман AUKUS ќе ѝ овозможиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден ќе се сретне со британскиот премиер Риши Сунак и неговиот австралиски колега Ентони Албанес во понеделник во Сан Диего, Калифорнија, за да разговараат за безбедносната алијанса АУКУС, соопшти Белата куќа. Loading… Алијансата, чие име доаѓа од комбинација на акронимите на трите земји, постои од 2021 годинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Итните служби во австралиската држава Квинсленд денеска спроведуваат евакуација на населението поради рекордните обилни дождови кои предизвикаа големи поплави во северозападниот дел на овој дел на Австралија. Loading… Поради дождови и поплави претходно оваа недела, евакуирани се 53 жители на изолираниот град Берктаун, кој се наоѓа на околу 2.115 километриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во делови од источна Австралија, вклучувајќи го и Сиднеј, денеска беше најтоплиот ден во повеќе од две години со температури над 40 степени целзиусови, што предизвика десетици пожари. Loading… Пожарникарите од земја и со помош на авиони гаснат речиси 40 пожари низ Нов Јужен Велс, објави Ројтерс. Пожарот во близинаПрочитај повеќе