Австралија ги забранува нацистичките симболи

Сподели со своите пријатели

Австралија денеска објави дека следната недела ќе воведе закон во парламентот за забрана на јавно прикажување и продажба на нацистички симболи.

Loading...

Предложените закони доаѓаат во време на зголемена активност на екстремните десничарски екстремисти во таа земја.

Свастиката, еден од најпрепознатливите симболи на нацистичката пропаганда, како и ознаките на СС, паравоеното крило на нацистичката партија, нема да се користат на знамиња, панделки или печатени на облека, објави Ројтерс.

„Видовме, за жал, зголемување на бројот на луѓе кои ги прикажуваат овие злобни симболи за кои нема место во Австралија, тоа е ужасно. За жал, видовме насилство на некои од настаните што овие луѓе ги организираа“, јавниот обвинител Марк. Драјфус изјави за Канал Седм “.

Забраната за нацистичкиот поздрав нема да биде додадена на федералниот закон, додаде јавниот обвинител.

Тој рече дека државните и локалните власти можат поефикасно да ја спроведат забраната за нацистичкиот поздрав.

„Владите на австралиските држави имаат поголема одговорност за она што може да го наречете јавен прекршок. Го оставивме поздравот на државите да одлучуваат“, додаде Драјфус.

Австралиската разузнавачка агенција предупреди дека екстремно десничарските групи се во пораст и станаа поорганизирани и видливи за јавноста.

Loading...

Во март, група неонацисти се судрија со активисти за правата на трансродовите во Мелбурн, давајќи нацистички поздрави во близина на Парламентот.

Минатата година, навивач кој упати нацистички поздрав на финалето на Купот на Австралија, беше казнет доживотно од австралиската фудбалска федерација.

Драјфус рече дека сите австралиски држави или донеле закони или најавиле дека ќе ги забранат нацистичките симболи, а предложените федерални закони ќе се преклопуваат со локалните.

Сторителите на овие дела можат да добијат до 12 месеци затвор, со единствен исклучок е употребата на свастиката за уметнички, академски или религиозни цели.