Како гордоста на Америка експлодираше и однесе 7 животи поради суетниот лидер на НАСА? (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Документарниот филм за падот на вселенскиот шатл „Челинџер“, во кој загинаа седум астронаути на НАСА, се појави неодамна на видео сервисот Нетфликс и уште еднаш ги евоцираше духовите од минатото.

Loading...

НАСА го објави планот за спуштање на првата жена на Месечината

Иако несреќата се случи пред 34 години, се уште е болно сеќавањето на оваа трагедија, во која седум лица го загубија животот поради чувството на гордост на Американците како нација и моментот на суета на тогашниот менаџер на летот Лоренс Малој.

 

 

НАСА се води според слоганот „За доброто на сите“, но првата вселенска несреќа во историјата на САД од 28 јануари 1986 година, кажува нешто сосема друго, особено фактот дека членовите на екипажот гледале како нивните блиски умираат пред нивните очи.

Том Круз започнува соработка со НАСА: Ќе снима филм во вселната!

Loading...

„Челинџер“ и наставничката

Челинџер е вториот орбитер на програмата за вселенски шатлови по вселенското летало Колумбија, и требало да претставува врв на американското вселенско инженерство.

Изградбата започнала во 1972 година и завршила во 1978 година. Поради промените во дизајнот и конструкцијата, „Челинџер“ можел да носи товар од 1.100 килограми повеќе од Колумбија.

 

 

НАСА следни чудна магнетска аномалија над Земјата

Исто така, ова бил првиот орбитер кој имал екран на стаклото од кокпитот што се користел при слетување на Земјата.

Loading...

Екипажот се состоел од шест астронаути на НАСА, додека седмиот член била наставничката Криста Меколоф од Конкорд, Њу Хемпшир.

Имено, оваа американска вселенска институција сакала да го приближи до јавноста концептот дека дури и обичните луѓе можат да поминат обука и да станат космонаути и да се полетаат во вселената.

 

НАСА објави дека постои 13 знак на хороскопот и настана хаос на интернетот, но ова е вистината

 

Американците сметале дека првиот обичен човек во вселената треба да биде учителка, па по натпреварот била избрана Криста, инаку мајка на две деца. Треба да се напомене дека едукаторите ширум Америка учествувале во натпреварот за место во вселенската програма, а таа учителка веднаш станала омилена во јавноста.

ПРОМЕНА НА ТАКТИКАТА: НАСА бара докази за вонземска технологија во вселената

Loading...

Според планот на 10-та мисија „Челинџер“, ова летало требало да го стави во орбита комуникацискиот сателит TDRS-B, како и Меколоф да го одржи првиот час за студенти во вселената. За жал, никогаш не се случило децата ширум САД да го следат нејзиното предавање…

Проблем со „о-прстените“

Челинџер заминал во вселената со помош на две ракети, изработени од компанијата Мортол Тиокол. т.н. бустери биле составени од седум дела, а на спојниците имало два гумени „прстени“ кои ја држеле конструкцијата.

Истражувањата покажале по анализата на ракетите од претходните летови дека прстените се истрошиле и честопати се случувало еден од нив да биде целосно уништен.

Според експертите, прстените би се истрошиле значително доколку шатлот полета на студени температури, а инженерите на компанијата биле загрижени дека никој не ги споделува нивните грижи за тоа.

НАСА повторно пишува историја: Руски и американски астронаути на првиот комерцијален лет (ВИДЕО)

Loading...

 

 

Одложувања и лансирање

Челинџер требал да полета од вселенскиот центар Кенеди во Флорида на 22 јануари, но во неколку наврати лансирањето било одложено поради временските услови.

Loading...

НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ НА МАРС: НАСА објави фотографии од мистериозен отвор (ФОТО)

Сè било подготвено пет дена подоцна, на 27 јануари, но поради проблеми со вратата на леталото, се изгубило многу време, па било одлучено лансирањето (повторно) да се премести за следниот ден.

Тоа утро, на 28 јануари, била забележана ниска температура од -8 степени Целзиусови и било толку студено што мразови биле фатени на ракетите и на лансирната рампа.

Пред лансирањето, челниците на Тиоколо разговарале преку конференциски повик со првите луѓе на НАСА кои ја воделе мисијата и им рекле дека се загрижени дека студот може многу да влијае на прстените.

Нивната препорака била да се одложи лансирањето, а тоа на луѓето од НАСА воопшто не им се допаднало, бидејќи тие поставиле цел на неколку десетици летови во иднина, а новиот потег ќе влијае на можна загуба на финансирање.

Loading...

Научник на НАСА претстави како би изгледала земјата без океаните (ВИДЕО)

Менаџерот за летови Лоренс Малој дури во еден момент коментирач, како што е наведено во документарниот филм „Challenger: The final flight“, „што очекуваат од него, да лансира шатл во април?“.

Луѓето во Тиокол, очигледно под притисок, се повлекле и и рекле на НАСА дека им требаат половина час за да го проценат повторно ризикот меѓу себе. По состанокот, тие ја смениле позицијата, а еден од луѓето од американската вселенска агенција побарал да им се испрати факс, што ќе содржи потпишана изјава дека Тиокол ​​смета дека ризикот поврзан со гумените прстени е занемарлив.

73 секунди

После борба и неизвесност, Челинџер конечно полетал во 11:38 часот по локално време. Сè одело како што треба, но по 73 секунди, вселенскиот шатл експлодирал на запрепастување на сите што го следеле настанот.

НАСА објави фасцинантни снимки од „транзитот на Меркур“ (ВИДЕО)

Loading...

 

 

Тоа бил особено шокантен момент кога камерите ги снимале ужаснените лица на семејствата кои гледале во живо додека нивните најблиски умираа пред нивните очи.

Настрадале сите седум членови на екипажот.

Loading...

Живот на Марс откриен пред 40 години, тврди поранешен научник на НАСА

 

 

Епилог

Поради целиот инцидент, била покрената комисија од Роџерс за да се испитаат причините за смртта на астронаутите, а меѓу членовите бил и првиот човек на Месечината, Нил Амстронг.

НАСА го сними моментот кога црна дупка проголта ѕвезда (ВИДЕО)

Тоа тело, меѓу другото, го критикувало начинот на донесување на одлука за лансирање на Челинџер, особено кога се знаело дека гумените прстени го губат својот структурен интегритет на ниските температури што биле на тој кобен 28 јануари.

 

 

Малој бил префрлен на друго работно место, а еден од директорите на Мортон Тиокол, кој ја потпишал препораката, бил отпуштен.

Што сними леталото на НАСА на Јупитер? (ФОТО)

Во март 1988 година, таа компанија, заедно со американската влада, се согласила да платат 7,7 милиони долари отштета на четири од седумте семејства на загинатите астронаути.

Мортон платил 60 проценти од порамнувањето, а државата 40 проценти.


Loading...

Leave a Reply