Рецепти (Page 12)

Сподели со своите пријатели

Според истражување објавено во „The Journal of Nutrition“ јајцата најдобро ќе ја сочуваат својата хранлива вредност ако се консумираат варени. Loading… Варените јајца воедно ја уништуваат и можноста од салмонела и го креваат нивото на протините во нив за дури 40 отсто, поради што се чувствуваме и сити. Ако јајцатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Без оглед на тоа дали сте вистински мајстор за скара или тоа го правите механички, советите кои ви ги пренесуваме сосема сигурно ќе ви помогнат следниот пат сите кои ќе го пробаат вашето вкусно печено месо, да ве пофалат. Loading… На месото ставете коцка мраз Се прашувате зошто некој биПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иако готвењето супа изгледа како најлесната кулинарска задача која барамо само лонец, вода, зеленчук и месо, да се направи совршена супа не е толку едноставно. Loading… Ова се грешките кои ги правиме при подготовка на оваа топло јадење. Готвиме на превисока температура Во желбата за што побрз ручек, поголемиот длеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Освежувачка и вкусна Loading… Состојки 100 грама путер, сол, 200 грама брашно, шест јајца, 900 грама сладолед од малини, 400мл шлаг и 200 грама малини. Начин на подготовка Ставете да се варат 250 милилитри вода, путер или маргарин и сол, па кога ќе зоврие тргнете ја смесата од огин иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полнети тиквички – посни, мрсни, вегански или вегетаријански, направете ги по ваша мерка. Loading… Ви пренесува идеја за полнење со на тиквичките за уживање во лесен летен оброк. Состојки: 4-5 кружни тиквици со средна големина 1 шолја бунгур 2 лажици пармезан 1 лажица тахинија Зачини по вкус: сол, бибер,кари, лук,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јагодите се идеални за комбинирање со ладен крем од лимон. Loading… Потребни состојки: – 500гр. Јагоди – 2 кесички ванилин шеќер – 4 жолтки – 150мл бело вино – 2 лажици рендана кора од лимон – 3 лажици сок од лимон Loading… – 100гр шеќер – 200мл слатка павлака –Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Камарците веќе започнаа да напаѓаат, па доколку не успевате да ги избегнете, досега сигурно сте искасани. Меѓутоа, постои начин да се решите од нив. Loading… Ако не сакате да се прскате со разни хемиски средства за да ги одалечите комарците од себе, постои домашно средство кој сигурни ги одбива иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Изгледа дека сладоледот на многумина им е омилен грев, а за да ви помогнеме во текот на летото да останете доследни во водењето сметка за својата линија, ви пренесуваме рецепт како да уживате во омилениот летен десерт, односно нискокалоричен сладолед од јагоди. Loading… Потребни состојки: 300гр. Јагоди 200мл. Кокосово млекоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пире компир на многу трпези е еден од омилените додатоци кој се сервира со ручекот, а совршено оди со месо или гулаш. Loading… Познато е дека за добар пире компир се важни два фактори – видот на компирот и температурата на подготовка. Готвачот Тилер Флоренс, од најпознатиот телевизиски канал „Chef’sПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Сакате слободното време да го минете квалитетно во својата кујна, а не знаете што квалитетно да зготвите? Loading… Ние ви носиме рецепт за сочно пилешко, збогатено со егзотичен вкус на лимета. Состојки: 4 филеа пилешки гради Прстофат сол и бибер Лажица маслиново масло Коцка за пилешка супа Сок од еднаПрочитај повеќе