28.08.2019 12:24

РЕЦЕПТ: Овесен сладолед од шумско овошје


Разубавете ја утринската рутина со овој здрав сладолед!

– половина чаша овесна каша,

loading...

– 1 чаша млеко,

– 1 чаша шумско овошје,

– 3 лажици мед,

– половина чаша јогурт.

Загрејте ја овесната каша и млекото додека не зоврие. Во таа смеса додадете го шумското овошје кое претходно сте го пасирале.

Наполнете ги калапите за сладолед наизменично со слој од две до три лажици од филот, потоа слој јогурт. Оставете го во замрзнувач преку ноќ, а овие здрави сладоледи ќе бидат подготвени за појадок следниот ден.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments