28.08.2019 12:24

РЕЦЕПТ: Овесен сладолед од шумско овошје

Facebook Twitter Google+

Разубавете ја утринската рутина со овој здрав сладолед!

– половина чаша овесна каша,

loading...

– 1 чаша млеко,

– 1 чаша шумско овошје,

– 3 лажици мед,

– половина чаша јогурт.

Загрејте ја овесната каша и млекото додека не зоврие. Во таа смеса додадете го шумското овошје кое претходно сте го пасирале.

Наполнете ги калапите за сладолед наизменично со слој од две до три лажици од филот, потоа слој јогурт. Оставете го во замрзнувач преку ноќ, а овие здрави сладоледи ќе бидат подготвени за појадок следниот ден.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments