20.08.2019 12:15

РЕЦЕПТ: Домашен кечап, вкусен и здрав (ВИДЕО)


Љубители сте на кечапот и без него не може да ви помине оброкот? Време е да направите домашен кечап, вкус и многу здрав. Без конзерванси и вештачки бои.

За домашниот кечап потребни ви се следните состојки:

loading...

– 4кг домати (мелени)

– 200гр шеќер

– 120 грама густин

– шолја оцет

– 80гр сол

– две лажици оригано

Подготовка

Од четири литра измелени домати, оделете половина литар, да биде студен и измешајте го со сите останати состојки. Преостанатите домати варете ги половина час па додате ја разматената смеса, варете се заедно уште 10 минути со повремено промешување.

loading...

Ако планирате да стои подолго, односно да го имате и во текот на зимата можете да ставите и една кесичка конзерванс.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments