Филм (Page 4)

Светските медиуми пишуваат дека пејачката Мајли Сајрус и актерот Лијам Хемсворт се разведуваат и тоа по само осум месеци брак. Се започнало кога фановите забележале дека музичката ѕвезда не го носи свршеничкиот прстен на раката. – Лијам и Мајли се договориле дека ќе се разделат на некое време. Постојано сеПрочитај повеќе

На штотуку завршениот „Мотовун Филмски Фестивал“ во Хрватска, „Петрунија“ ја доби наградата на критичарите „ФИПРЕСЦИ“. Во „Мотовун Филмскиот фестивал“ 20 одлични филма се натпреваруваа за само двете награди што се доделуваат. Главната награда Пропелер ја доби исландскиот филм „Бел бел свет”, а наградата на критичарите ФИПРЕСЦИ македонскиот филм „Господ постои,Прочитај повеќе

Книга или филм? Ова беше прашањето кое вчера им го поставивме на кумановци преку нашиот Инстаграм профил. Високи 78 отсто од кумановци попрвио би избрале филм, отколку книга, односно од вкупно 715 лица кои одлучиле да учествуваат во анкетата, за филм се одлучиле 556, додека книга преферираат 160 од вкупниотПрочитај повеќе

Loading...

Македонскиот филм „Господ постои нејзиното име е Петрунија“ на режисерката Теона Митевска, по селекцијата во Берлин, успехот во Пула и неколку други филмски фестивали, влегува во трка за престижната награда „Лукс“ што ја доделува Европскиот парламен. Ова беше соопштено на денешната прес конференција организирана од Европскиот Парламент. По излагањето наПрочитај повеќе

Безброј филмови, главните и споредни актери ги прикажуваат во чад од цигара или марихуана, но секако на самиот сет актерите не пушат ништо од тоа. Една од причините е тоа што внесувањето на опојни средства во организмот може да наштети на работата, па така да се заборави сценариото или даПрочитај повеќе

На почетокот на својата кариера, Том Круз не сте можеле да го замислите без „Реј Бан“ очила и секако тоа не е случајно. Продажбата на тие очила опаднала по 60те години, но компанијата ги искористила последните средства да му плати на Круз за да ги рекламира очилата во филмовите „RiskyПрочитај повеќе

Loading...

Граѓаните на Куманово имаат потреба и желба за современо кино во кое ќе можат да уживаат во нови и високобуџетни филмови. Рекордни 93 отсто одговорија „да“ на прашањето „Дали Куманово има потреба од современо кино?“ на анкетата која ја спроведовме на нашиот Инстаграм профил. Loading… Од 640 лица кои одлучилеПрочитај повеќе

Фото: архива

Во Куманово минатата година биле прикажани само три филмови, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Два од прикажаните филмови биле домашни, а еден од странска продукција. Loading… Кумановци повеќе биле заинтересирани за странските проекции. Така двата домашни филмови заедно ги погледнале 694 гледачи, додека на едниот странски филм ималоПрочитај повеќе

Колку пати сте помислиле дека би било убаво да легнете во кино додека гледате филм кој претходно со месеци сте го чекале да се појави на репертоарот? Во Швајцарија тие мисли се претворени во дело па е направанеа „Соба“, т.е. кино сала во која наместо класични седишта постојат кревети. Loading…Прочитај повеќе

Loading...

Кумановски Муабети во соработка со НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово доделуваат четири гратис влезници (2+2) за утрешната проекција на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, која започнува во 20 часот. Сé што треба да направите е: Loading… – Да не следите на нашиот Инстаграм профил – Да го лајкнете постот.Прочитај повеќе