Филм

Man with a Bowl of Popcorn Watching TV at Home

Сподели со своите пријатели

Сигурно никогаш не би рекле дека гледањето хорор филмови може позитивно да влијае на вашето здравје. Многу луѓе не се љубители на хорор филмови. Loading… Но, без разлика дали спаѓате во групата на луѓе кои уживаат во овој жанр, можеби ќе се изненадите кога ќе дознаете дека гледањето хорор филмовиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неверојатна сцена е снимена во индискиот град Малегаон, за време на прикажувањето на филмот на боливудската ѕвезда Салман Кан. Loading… Непознати лица, сметаат неговите обожаватели, пуштиле огномет на сред сала и предизвикале паника и стампедо. Се започнало кога на кино платното се појавила филмската ѕвезда, а не е познато колкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Трговија“ е насловен најновиот краток филм на група кумановци, снимен со екипа актери, волонтери на општинската организација на Црвен крст Куманово, а во режија на Марко Јовановски. Loading…     Играат Анастасија Милошевска, Надица Трајковска, Николај Павловски, Марија Петровска, Кристијан Петковски, Марио Стефановски.     Loading… Звукот е на МаркоПрочитај повеќе

Loading...
2 women sitting on blue leather chair holding white and red plastic cups

Сподели со своите пријатели

Уникатната медицинска студија спроведена од бразилски кардиолози покажала дека пациентите кои гледале телевизиски комедии имале подобрување во кардиоваскуларните проблеми. Loading… Старата поговорка дека „смеата е најдобриот лек“ можеби содржи елемент на вистината кога станува збор за здравјето на срцето. Студијата покажа дека смеењето предизвикува проширување на ткивото во срцето –Прочитај повеќе

2 women sitting on blue leather chair holding white and red plastic cups

Сподели со своите пријатели

Сигурно сте забележале дека кога одите во кино, одеднаш сакате пуканки, грицки, а можеби и нешто слатко. Loading… Ако мислевте дека зависи само од вас, се лажете – постојат низа логични научни објаснувања зад феноменот на зголемена желба за храна за време на кино проекциите. Желбата за храна, дури иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот филм „Барби“ со недели ги освојува светските кина, но иако во многу земји во светот филмот собори рекорди на гледаност, во други е забранет. Loading… Ќе разберете дека „Барбиманија“ навлезе во секоја пора на општеството ако забележите дека розовата боја доминира околу вас, без разлика дали се работи заПрочитај повеќе

Loading...
hollywood sign, los angeles, hollywood

Сподели со своите пријатели

Огласот за работа на Нетфликс, во кој бараат експерт за вештачка интелигенција чија годишна плата ќе изнесува 900 илјади долари, само додава сол на раната на холивудските писатели и сценаристи кои штрајкуваат извесно време, а една од причините е токму вештачката интелигенција. Loading… Односно стравот дека поради оваа технологија биПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Џулиус Роберт Опенхајмер бил американски физичар и клучна фигура во проектот Менхетен, американската програма за развој на атомска бомба. Loading… За време на Втората светска војна на него работеле речиси 150.000 луѓе, директно или индиректно, во најголема тајност. Опенхајмер е роден на 22 април 1904 година во Њујорк во богатоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Македонскиот филм „Преекспонирано“ на Елеонора Венинова вечерва ќе ја има својата домашна премиера во киното „Фросина“. Loading… Светската премиера на филмот „Преекспонирано“ се случи на А фестивал во официјална конкуренција на Меѓународниот филмски фестивал во Каиро, кој се одржа од 13 до 22 ноември, минатата година. Азиската премиера, пак, сеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Македонскиот филм „Преекспонирано“ на Елеонора Венинова наскоро ќе се најде во македонските кина, а сега може и да се погледне возбудливиот трејлер кој остава многу неодговорени прашања. Loading… Светската премиера на филмот „Преекспонирано“ се случи на А фестивал во официјална конкуренција на Меѓународниот филмски фестивал во Каиро, кој се одржаПрочитај повеќе