Филм

Сподели со своите пријатели

Обвинителството на Првата судска област на Ново Мексико денеска официјално ќе поднесе кривична пријава за убиство од небрежност против холивудскиот актер Алек Болдвин за пукањето на снимањето на филмот „Rust“, во кое беше убиена снимателот Халина Хачинс. Loading… Лицето кое беше задолжено за оружјето на снимањето на Хана Гутиерез формалноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Академијата за филмски уметности и науки, која ги доделува Оскарите, најави дека ќе ги преиспита правилата за овогодинешните филмски номинации, бидејќи независен филм го изненади холивудскиот свет со тоа што беше номиниран за таа престижна филмска награда, пренесува AFP. Loading… На 24 јануари Академијата го објави списокот на главните номинацииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Покојниот поп пејач Мајкл Џексон ќе биде во фокусот на новиот биографски филм за музичка ѕвезда. Loading… Филмот наречен „Мајкл“ во продукција на студиото „Лајонсгејт“ ќе го режира Антоан Фуква, пишува „Холивуд репортер“. „Првите филмови во мојата кариера беа музички спотови и сè уште чувствувам дека комбинирањето на филмот иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Помина четвртина век од кино прикажувањето на култниот филм „Титаник“ со Кејт Винслет и Леонардо ди Каприо во главните улоги. Loading… Џејк и Роуз се судбински пар чија романса се одвива и завршува на познат, најсовремен предвоен брод кој потона во 1912 година. Сега, 25 години по создавањето на познатиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во годината што е зад нас, луѓето повторно почнаа да ги посетуваат кината по пандемијата на коронавирус, но сè уште не е до степен до кој беше актуелно пред тоа. Loading… Интересно е што филмовите кои оствариле најголема заработка во 2022 година не се оригинални. Десетте филмови со најголема заработкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сезоната на празници е незамислива без филмот Сам дома 2: Изгубен во Њујорк. Loading… Ви пренесуваме неколку интересни детали за филмот кој деновиве повторно се „врти“ на ТВ-станиците, а што можеби не сте ги знаеле. Доналд Трамп Тој се појавува во една сцена од филмот Сам дома 2: Изгубен воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Познатата страница за филмска критика и оценки „ Ротен томатос“, низ годините ја обликуваше својата топ-листа најлоши филмови во историјата. Loading… Во тој поглед, меѓу првите 50 се „Daddy Day Camp“ со Куба Гудинг Џуниор, „Return to the Blue Lagoon“ со Мила Јовович, „Look Who’s Talking Now“ и „Staying Alive“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако некогаш сте се запрашале кој филм бил најгледан во годината кога за прв пат сте ја виделе светлината на денот, сега имате шанса конечно да ја решите таа дилема додека добро се забавувате. Loading… Ви откриваме кои филмови биле најпопуларни по години, од минатата година до 1937 година. ЗабавувајтеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во периодот од јули до септември, компанијата Нетфликс го зголеми бројот на претплатници за 2,41 милиони, на повеќе од 223 милиони, благодарение на успехот на сериите како „Stranger Things“ и „Dahmer: Monster“. Loading… Во претходните два квартали нивниот број е намален за 970.000, односно 200.000. Во САД и Канада нивниотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Американскиот актер Стивен Сигал снима документарен филм за ситуацијата во Донбас, изјави лидерот на самопрогласената Народна Република Доњецк, Денис Пушилин, по средбата со Сигал. Loading… „Да, тој снима документарец за војната во Донбас. Денеска разговараше со воените затвореници во притворскиот центар Јеленовка. Некои од затворениците беа убиени неодамна во ракетенПрочитај повеќе