Филм (Page 27)

Сподели со своите пријатели

Македонскиот филм „Господ постои нејзиното име е Петрунија“ на режисерката Теона Митевска, по селекцијата во Берлин, успехот во Пула и неколку други филмски фестивали, влегува во трка за престижната награда „Лукс“ што ја доделува Европскиот парламен. Ова беше соопштено на денешната прес конференција организирана од Европскиот Парламент. Loading… По излагањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Безброј филмови, главните и споредни актери ги прикажуваат во чад од цигара или марихуана, но секако на самиот сет актерите не пушат ништо од тоа. Loading… Една од причините е тоа што внесувањето на опојни средства во организмот може да наштети на работата, па така да се заборави сценариото илиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На почетокот на својата кариера, Том Круз не сте можеле да го замислите без „Реј Бан“ очила и секако тоа не е случајно. Loading… Продажбата на тие очила опаднала по 60те години, но компанијата ги искористила последните средства да му плати на Круз за да ги рекламира очилата во филмовитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Граѓаните на Куманово имаат потреба и желба за современо кино во кое ќе можат да уживаат во нови и високобуџетни филмови. Loading… Рекордни 93 отсто одговорија „да“ на прашањето „Дали Куманово има потреба од современо кино?“ на анкетата која ја спроведовме на нашиот Инстаграм профил. Од 640 лица кои одлучилеПрочитај повеќе

Фото: архива

Сподели со своите пријатели

Во Куманово минатата година биле прикажани само три филмови, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Loading… Два од прикажаните филмови биле домашни, а еден од странска продукција. Кумановци повеќе биле заинтересирани за странските проекции. Така двата домашни филмови заедно ги погледнале 694 гледачи, додека на едниот странски филм ималоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Колку пати сте помислиле дека би било убаво да легнете во кино додека гледате филм кој претходно со месеци сте го чекале да се појави на репертоарот? Во Швајцарија тие мисли се претворени во дело па е направанеа „Соба“, т.е. кино сала во која наместо класични седишта постојат кревети. Loading…Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кумановски Муабети во соработка со НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово доделуваат четири гратис влезници (2+2) за утрешната проекција на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, која започнува во 20 часот. Loading… Сé што треба да направите е: – Да не следите на нашиот Инстаграм профил – Да го лајкнете постот.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Постои широк спектар на различни видови документарни филмови, кои се протегаат од обид за создавање чиста документарна сапуница до драма. Loading… Ние ви претставуваме документарци кои ќе ви отворат нови хоризонти и можеби ќе ви помогнат во животот. Awake: The Life of Yogananda (2014) Параманса Јагонанда е Индиец, прв коијПрочитај повеќе