06.01.2020 09:43

Богатството на господинот Смит: Еве колку „тежи“ Бред Пит

Facebook Twitter Google+

Бред Пит е голема холивудска ѕвезда и редовно заработува осумцифрени суми за филмовите во кои глуми, како што се „Г-дин и г-ѓа Смит“ или „Светската војна З“. Но, колку е богат тој?

Пит има четири филма подготвени за издавање оваа година од неговата продуцентска куќа План Б. Тој исто така е номиниран за Најдобар актер за неговата неодамнешна улога во филмот на Тарантино „Си беше еднаш во Холивуд“.

Loading...

Богатството на Бред Пит се проценува на околу 300 милиони долари.

Американскиот актер доби 4 милиони долари за филмот „Седум“ во 1995 година, а следната година заработи 10 милиони долари за неговата улога во „Спијачи“.

Заработи и околу 20 милиони американски долари за филмот „Г-дин и г-ѓа Смит“ во 2005 година, и сега заработува многу за повеќето главни улоги во филмови каде тој не е продуцент.

Сепак, Пит прифати хонорар од 10 милиони американски долари за да се појави во филмовите како „Проклетници“ и „Си беше еднаш во Холивуд“.

Тој, исто така, прифати хонорар од 10 милиони долари во замена за процент од заработката кога глумеше во „Оушн 11“ и на крајот од тој филм заработи околу 30 милиони долари.

По раѓањето на нивните близнаци Нока и Вивиен во 2008 година, Пит и поранешната сопруга Анџелина Џоли ги продадоа правата на фотографиите од близнаците на „Hello“ и „People“ за околу 14 милиони долари, рекорд за најскапата фотографија на славна личност на сите времиња. Тие ги донираа сите приходи во добротворни цели.

фото: Википедија

Loading...

Бред Пит е исто така чест соработник на добротворни настани.

Учествувал и донирал на добротворни и хуманитарни цели, вклучувајќи ја ОНЕ кампањата, „Make It Right Foundation“ и Фондацијата „Jolie-Pitt“, глобална добротворна организација.

Заедно со Џоли, тој донираше 1 милион долари на „Лекари без граници“ во 2010 година по земјотресот на Хаити.

Кога Анџелина Џоли поднесе барање за развод во 2016 година, Форбс процени дека тие заработиле заедно 117,5 милиони долари од нивниот брак од 2014 година.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments