Актерот Даниел Крег побогат од Џејмс Бонд: Еве колку пари му донела улогата во познатиот филм?

Сподели со своите пријатели

Познатиот холивудски актер е побогат и од тајниот агент 007.

Актерот е познат и по улогите во „Defiance“, „The girl with dragon tatoo“ и „Logan Lucky“, но секогаш ќе го паметиме за неговата улога како храбриот агент 007.

Loading...

Даниел се појави во 4 продолженија за агентот Џејмс Бонд, а неговиот петти филм, „ No Time to Die “, ќе се појави во 2020 година.

Еве што досега јавноста успеала да дознае за неговата плата поврзана со улогата во оваа франшиза и колку е богат актерот.

Со неговиот прв филм во кој го глуми познатиот агент Casino Royale кој се појави во кината во 2006 година, тој направи 599.045.960 долари, заработувајќи најголема заработка од франшиза, сè додека неговото продолжение „Skyfall“ во 2012 година го надмина и заработи над една милијарда долари со прикажување низ целиот свет.

Неговото богатство значително се зголеми откако започна да ги игра улогите на Џејмс Бонд.

Во 2015 година, тој беше на списокот „Форбс“ со најплатени актери со 27 милиони долари заработка за филмот „Spectre“. Тој беше еден од најплатените актери и во 2012 и во 2015 година.

Додека заработил околу 25 милиони долари по филм на Џејмс Бонд, во 2016 година, по снимањето на „Spectre“, се шпекулираше дека добил понуда од 150 милиони долари за да направи уште два филма за агентот 007.

По продолжението на „No time to dite“, тој ќе биде трет актер веднаш по Роџер Мур и Шон Конери што ќе го играат најдолго познатиот агент во франшизата.

Актерот е исто така познат по добротворната работа, а во 2015 година беше прогласен за глобален застапник за отстранување на мини и експлозивни направи.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *