Филмови кои треба да ги погледнете во 2020 година (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Некои од овие наслови веќе можат да се најдат и на торенти, но сепак ние ви претпочитаме кино атмосфера, особено кога станува збор за наслови, од кои повеќето се номинирани за најпрестижни филмски награди во годината.

Loading...

Од анархичка сатира до блокбастер продолженија и враќање на некои од најголемите имиња на филмското платно, има многу на што може да му се радуваме кога се во прашање филмовите.

Ова се 20-те наслови што се задолжителни на вашата листа во оваа година.

JOJO Rabbit (1 јануари)

До овој момент, младината на Хитлер не беше баш плодна земја за комедија. Но, сè ќе се промени.

Можеме да му се заблагодариме на режисерот Таики Ваитити за ова. Не само што го напиша и режираше JOJO Rabbit, туку и глуми во оваа забавна сатира.

Поставен во Германија за време на Втората светска војна, филмот ја раскажува приказната за еден посветен млад нацист (Роман Грифин Дејвис) кој ги доведува во прашање своите верувања откако се дружел со еврејска девојка која неговата мајка ја крие на таванот.

Ваитити го игра својот имагинарен пријател Адолф, карикатура на Фирерот толку необична како и сè во оваа субверзивна критика за масовна индоктринација.

Loading...

1917 (10 јануари)

Сосема поинакво гледиште за војната доаѓа во филмот за Првата светска војна во режија на Сем Мендиз, добитник на Оскар за режија на Американска убавина и последните два филма на Бонд.

Врз основа на приказната што на Мендиз му ја раскажал неговиот дедо, во 1917 година тој следи двајца млади британски војници кои се натпреваруваат со времето за да спречат напад врз нивните сограѓани.

Мендиз сака да ја раскаже приказната за нивната мисија со помош на нешто што изгледа (но не е) континуиран сингл шот – оној што го води гледачот во ровот, низ бојни полиња, па дури и под вода.

Главните улоги во филмот ги играат Џорџ Мекеј и Дин-Чарлс Чепмен, заедно со улогите на Бенедикт Камбербах, Колин Фирт и Ендру Скот.

Претходно оваа година, Мендиз го нарече филмот „голем, експериментален филм“ што е „многу близу до неговото срце“.

Bombshell (17 јануари)

Скандалот за сексуална злоупотреба што доведе до заминување на Роџер Аилс од Фокс њуз, мрежата што ја основал тој, е прикажан во филмот на Џеј Роуч.

Loading...

Никол Кидман, Шарлиз Терон и Марго Роби ги играат жените кои го обвиниле, додека Џон Литго го игра Алес.

Малком Мекдауел се појавува како медиумскиот магнат Руперт Мардок.

Шминката што ги претвори Литго во Ајлс и Терон во ТВ презентерката Мегин Кели допрва треба да ја видиме за да во неа поверуваме.

The Lighthouse (31 јануари)

Роберт Патинсон и Вилијам Дефо се испратени во одалечениот светилник во Нова Англија во овој бизарен психолошки трилер.

Измачувани од околината, изолација и еден особено иритирачки галеб, не треба многу време пред тие да се свртат еден против друг.

Режисерот Роберт Егер ги освои симпатии на обожавателите со филмот од 2015 година „Вештерка“ и веројатно ќе ги освои уште повеќе со ова атмосферично, црно-бело продолжение.

Дејствието на Патинсон сугерира дека тоа ќе донесе многу повеќе од добар изглед на претстојниот Бетмен.

Loading...

Birds of prey (7 февруари)

Темниот витез не се враќа во кината до 2021 година. Но, во негово отсуство, еден од „лошите момци“од ДЦ универзумот се враќа на голема врата.

Тоа е Харли Квин, последен пат виден во филмот од 2016 година „Одред“ со Џеред Лето како Џокер.

Харли – игран повторно од Марго Роби – продолжува да ужива во „еманципација“ со помош на други фантастични жени.

Хуан Мек Грегор го глуми негативецот во комичниот трилер на Кати Јан, првиот американски суперхеројски филм кој го режираше азиската режисерка.

GREED (21 февруари)

Loading...

Соработката на Стив Кооган со режисерот Мајкл Винтербот е долгогодишна. Во филмовите на Винтерботов, Куган го глумеше организаторот Тони Вилсон, порнографскиот барон Пол Рејмонд и самиот себево ТВ серијалот „Трапот“.

Во најновиот филм, Куган го глуми Сер Ричард МекДрид, ултра богатиот сопственик на високо-моден ланец што планира да го прослави својот 60-ти роденден на Миконос.

Споредбите направени кај луѓето од реалниот живот треба да бидат сатирични.

Disney’s Mulan (27 март)

Дамбо, Маза и Луна, Аладин и Лавот кралот веќе добија римејкови. Оваа година, Дизни за големото платно го адаптира цртаниот филм од 1998 година – Мулан.

Loading...

Филмот ја следи приказната за една млада девојка маскирана како маж да се приклучи на кинеската армија наместо нејзиниот татко.

Американска актерка со кинеско потекло Лиу Џифеи ја игра легендарната воинка во филмот Ники Каро, во кој играат и Џејсон Скот Ли, Џет Ли и Дони Јен.

Но, не очекувајте да го слушнете гласот на Еди Марфи.

James Bond 007: No time to die (3 април)

Бидејќи Сем Мендиз бил ангажиран на филмот во 1917 година и Дани Бојл се повлече, режисерската палка за новиот Бонд отиде кај Карџи Јоги Фукунага.

Loading...

Секако снимањето било возбудливо, бидејќи главниот актер Даниел Крег го повредил зглобот и еден член на тимот бил повреден во експлозијата на сетот.

Но, ништо од ова нема да го спречи 25-тиот филм на Џејмс Бонд – наводно последниот настап на Крег – кој треба да пристигне во театрите во април.

Филмот ја следи приказната за пензионираниот Бонд кој треба да се врати на работа за да се соочи со опасен противник игран од оскаровецот Рами Малек.

Black Widow (1 мај)

Наташа Романоф не успеа добро во „Одмаздници: Крајот на играта“, но тоа нема да ја спречи Скарлет Џохансон да се врати во улогата на Црната вдовица оваа година.

Бидејќи заговорот е поставен пред филмот Avengers: End of the Game, самостоен филм за Црната вдовица ќе се справи со нејзиното минато.

Loading...

Филмот на Кејт Шортланд ќе ја прикаже Црната вдовица како „целосно остварена жена“, според Скарлет Џохансон.

2020 година ќе биде добра за Скарлет, која веројатно ја очекуваат две номинации за Оскар за нејзините улоги во филмовите JOJO Rabbit и „Приказната за бракот“.

Fast & Furious 9 (22 мај)

Еден од најпознатите филмови и годинава ќе добие ново продолжение.

Исто така, тоа значи враќање на стандардниот актерски состав – Вин Дизел, Мишел Родригез и Тирес Гибсон, а да не зборуваме за Шарлиз Терон кој ја реваншира улогата од претходниот филм.

Loading...

Режисерот Џастин Лин вели дека филмот – снимен во Велика Британија, САД, Џорџија и Тајланд – е „најамбициозниот досега“.

Филмот дојде на насловните страници откако касакдер е повреден во студиото „Ворнер Брос“.

Продолжува на следната страница


Pages: 1 2

Leave a Reply