Регион (Page 36)

Сподели со своите пријатели

Телефонските броеви на кои можете да донирате за Давид Стојановски од Кратово кој се бори со рак на ногата се 070-143-173 Т-Мобиле, 075-143-480 ОНЕ, 077-143-480 ВИП. Дијагнозата на скопските клиники покажала дека се работи за остеосарком над левото колено. Поради малигниот карактер на болеста, еден дел од надколеничната коска билПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Автобус со софиски регистерски ознаки, синоќа околу 20 часот, на магистралата Крива Паланка-Куманово удрил и го прегазил пешакот М.Г. (1963) од кривопаланечкото село Гиновци, објави порталот ПлусИнфо. Полицијата извести дека возачот на автобусот С.С. (1978) од Софија е задржан во станица и се чека одлуката на судија во претходна постапкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вчеравечер околу 22,05 часот на регионалниот пат Куманово – Овче Поле поточно на мостот случена е сообраќајна незгода во која А.И. (20) од Свети Николе, управувајќи Моторцикл марка „Лингкен ЛК-125“ со светиниколски регистерски ознаки, изгубил контрола над истиот и удрил во сообраќајниот знак по што паднал на десната коловозна лента,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

На 27.08.2016 година во 12,45 часот во Полициска станица Матејче, Р.М.(1964) од Куманово и Р.М.(1956) од селото Романовце, пријавиле дека во 11,30 часот во атарот на селото Злокуќани – Општина Липково на месноста викана .„Ливади на Исен“, со патничко моторно возило марка „Ауди“ и патничко моторно возило  „Голф“, дошле шестПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против С.С. (41) и Д.А. (41), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, информираат од Министерството за внатрешни работи. Имено, на 23.08.2016 година од странаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Отворен ден на општина Старо Нагоричане“е настанот кој ќе се одржи утре, а ќе биде организиран во соработка и со поддршка на Заедничкиот проект на Европската унија и Советот на Европа “Унапредување на човековите права и заштитата на малцинствата во Југоисточна Европа”. Настанот ќе се одржи во просториите на ОпштинаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Д.Т. (53) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „узурпација на недвижност“, информираат од Министерството за внатрешни работи. Пријавениот во текот на 2015 и 2016 година со намера да се стекне со владение без никаков правен основ, завземал две катастарскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По претходно добиени сознанија дека на подрачјето на селото Ранковце, кривопаланечко, има насади од растението „Канабис сатива“, лоцирани на м.в „Блидечка река“, од страна на полициски службеници од Оделот за недозволена трговија со дроги и опијати Куманово и ПО Ранковце преземени се оперативно – тактички мерки, при што на 23.08.2016Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на попладневните и вечерните часови се очекуваат врнежи од дожд кои на места (локално) ќе бидат поинтензивни и во форма на невреме. Според прогнозата на синоптичарите ваквите процеси се очекува поизразени да бидат во северните и западните делови на земјата, така што во овие делови е можно активирањеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Вчера во 16.00 часот во Полициска станица Крива Паланка, С.К. (63) од селото Луке, кривопаланечко, пријавила дека на 17.08.2016 година околу 01.00 часот во нејзината куќа, лицето Ѓ.Д. (44) од истото село, извршил силување над неа, информираат од Министерството за внатрешни работи. Сторителот, откако насилно ги искршил катанците од спореднатаПрочитај повеќе