Регион (Page 23)

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас го известил грчкиот премиер Алексис Ципрас за последните случувања во разговорите за името. Коѕијас, според грчките медиуми, синоќа ја посетил премиерската палата и на тет-а-тет средба го брифирал Ципрас за контактите и разговорите што ги имал во изминатите денови, во врска соПрочитај повеќе

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска ќе престојува во посета на Словенија и Србија. Лавров во Љубљана ќе има средби со словенечкиот државен врв и ќе потпише меморандум за основање на Меѓународен центар на Втората светска војна, по што вечерва ќе пристигне во Белград. Посетата на рускиот министерПрочитај повеќе

Шефот на делегацијата на Косово во техничкиот дијалог помеѓу Белград и Приштина, Авни Арифи ја повика косовската опозиција да се вклучи во процесот на преговори со Србија. Арифи пред Комисијата на косовскиот парламент за надворешни работи рече дека Косово нема намера да усвојува нови споразуми во дијалогот со Белград безПрочитај повеќе

Loading...

Државниот секретар за демографија во Министерството за демографија, семејство, млади и социјална политика на Хрватска, Марин Стрмота вчера среде прес конференција си поднесе оставка нарекувајќи ги владините мерки за демографска политика „фолклор“ и „несериозни“. Тој оставка си поднесе пред изненадената министерка Нада Мурганиќ, која поднесувањето на оставката го искоментирала какоПрочитај повеќе

Поради неуспешната вежба на елитниот баталјон на словенечката војска при оспособување согласно НАТО стандардите, дошло до кавга меѓу министерката за одбрана Андреја Катиќ и началникот на Генералштабот на Вооружените сили на Словенија, објави денеска телевизијата ПОП-ТВ. Во прилогот се поставува и прашањето дали словенечките војници се подготвени за учество воПрочитај повеќе

Албанскиот премиер Еди Рама по лавината реакции и осуди околу неговата изјава за „заеднички претседател на Албанија и Косово“, се обиде да се оправда дека тоа била само негова мечта и оти е извадена од контекст. – Не дадов никаква изјава. Еден слободен говор е изваден од контекст и сеПрочитај повеќе

Loading...

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров утре ја почнува посетата на Словенија и на Србија. Лавров прво ќе престојува во Љубљана, каде ќе има средби со словенечкиот државен врв и ќе потпише меморандум за основање на Меѓународен центар на Втората светска војна, по што утре вечер ќе пристигне во Белград.Прочитај повеќе

Бројот на случаи на морбили во Европа во 2017 година порасна за 400 отсто во однос на претходната година, при што заболеле повеќе од 20.000 лица, од кои 35 починале, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО). Според СЗО, ваквите податоци се алармантни имајќи го пред вид рекордно нискиот број од 5.273Прочитај повеќе

Грчкиот премиер Алексис Ципрас имал телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел, а една од темите било и прашањето со името, соопштуваат од кабинетот на Ципрас „Двајцата лидери разговараа за текот на разговорите за прашањето за името на ПЈРМ, провокативната воздухопловна активност на Турција во Егејското море и евро-турските односи“,Прочитај повеќе

Loading...

Оптимизмот од македонскиот премиер за решение на името до јули и изјавата дека идентитетот не е една од седумте точки за кои што се преговара, не останаа незабележани од грчките медиуми. „Бомба од Заев“ и „Заев откри дека за идентитетот не се преговара“, се главните коментари во текстовите на новинаритеПрочитај повеќе