Регион (Page 22)

Сподели со своите пријатели

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и на втората прес-конференција во Белград, овојпат со српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, повторно се осврна на регионот и ширењето на НАТО кон Македонија го оцени како конфронтација. – Ја разгледавме состојбата во Европа, која, за жал, не е здрава, поради обидите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Промена на Уставот и изнаоѓање име во кое нема да има траги од иредентизам во однос на границите, националноста и јазикот, се предусловите кои Македонија треба да ги исполни доколку сака да се интегрира во НАТО и Европската Унија, смета грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос. Павлопулос, на почетокот од средбата соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Црногорската полиција се сомнева дека Далибор Јауковиќ, државјанин на Србија фрли бомба врз Амбасадата на САД во Подгорица. Тој потоа се самоуби. Според црногорскиот весник „Вијести“ Јауковиќ живеел во Подгорица, а роден е во Краљево. Тој бил поранешен припадник на Војската на Југославија и во 1999 година е одликуван за „исклучително залагањеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Коалицискиот партнер во грчката влада, министер за одбрана и лидер на Независни Грци, Панос Каменос, вели дека не се согласува со тоа како владата го води прашањето со името и ќе направи сѐ за да не се даде терминот Македонија. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, на расправатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската комисија ќе препорача почеток на пристапните преговори со Македонија и со Албанија, поддржувајќи проширување на Унијата кон Западен Балкан,  изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. – Европската комисија наскоро ќе препорача најверојатно до крајот на летото земјите членки да започнат пристапни преговори со Албанија и со Поранешна југословенска РепубликаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, по вечерашната средба со српскиот претседател Александар Вучиќ,  на прес-конференцијата повторно зборуваше за ситуацијата во Македонија во контекст на, како што кажа, големоалбанските идеи. Одговарајќи на новинарско прашање во врска со Косово и пасивноста на ЕУ околу големоалбанските идеи, Лавров кажа дека „секако неПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Непознато лице синоќа фрли експлозивна направа врз Амбасадата на САД во Подгорица, а потоа со бомба се  самоуби пред дипломатското претставништво. Во инцидентот не е оштетен објектот, но сепак полицијата го блокирала булеварот пред Амбасадата на САД. По експлозијата Амбасадата на својата интернет-страница ги предупреди граѓаните да го избегнуваат реонот.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во одредени делови на Хрватска и Босна и Херцеговина вчера падна снег кој го отежна сообраќајот. Во најголемиот дел од Хрватска моментално паѓа дожд, меѓутоа, во текот на ноќта се очекува снег. Во Горски котар и Лица има снег, а на одредени патишта сообраќајот се одвива успорено и отежнато. ДождотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лаворв од Белград порача дека билатералните односи помеѓу Србија и Русија имаат одлична перспектива, дека Русија се противи на ставањето на земјите од регионот на Балкранот на избор или Западот или Русија, нагласувајќи дека секоја земја сама ги бира своите партнери во рамките на своитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Србија пројавува интерес да купи најмалку шест противотeнковски хеликоптерi Ми-35 од руско производство, пишува весникот „Вечерње новости“. Можно е Белград да ги купи хеликоптерите од Белорусија, но во процесот на преговори важна улога има и Русија, која како земја производител треба да се согласи со зделката. Купувањето на тие хеликоптериПрочитај повеќе