Регион (Page 21)

Сподели со своите пријатели

Снегот и натаму го отежнува сообраќајот во поголемиот дел на Хрватска, Лица, Горски Котар, централниот и северозападниот дел на земјата, а некои училишта се затворени. Поради силниот ветер важат вообичаени огрнаичувања помеѓу Рока и Масленица, Киковица и Делница. Ниту денес во поголемиот дел од училиштата на подрачјата каде снего создаваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Хрватска утре пристигнува леден бран од Сибир, а температурите драстично ќе паднат. Кон почетокот на идната недела утринската температура ќе падне и под -20 степени целзиусови. Метеоролозите истакнуваат дека толку ниски температури во февруари се нешто што ретко се случува на подрачјето на Хрватска. – Кон почетокот на неделатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стапката на невработеност во земјите од еврозоната останала стабилна и во декември 2017 година со 8,7 отсто, што е исто ниво како и во ноември, соопшти Европскиот завод за статистика – Евростат. Тоа е најниска стапка на невработеност од јануари 2009. година во зоната на еврото каде се наоѓаат 19Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи Јоргос Катругалос изјави дека грчката Влада ја поддржува кандидатурата на Македонија за приклучување во Јадранско-јонската иницијатива. Катругалос, во писмо до еврокомесарите за проширување и добрососедска политика и за регионална политика, Јоханес Хан и Корина Кретсу, ги најави намерите на Грција за поддршка на кандидатурата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Не постои никаков притисок врз грчката страна за прашањето за името, вели портпаролот на владата на Грција Димитрос Ѕанакопулос во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ, јави дописникот на МИА од Атина. – Она што треба да разбереме е дека во конкретното прашање постои можност, во овој момент, Грција и соседната земјаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Прашањето за името на Македонија ќе биде на дневниот ред на средбата на грчкиот премиер Алексис Ципрас со германската канцеларка Ангела Меркел што ќе се одржи денеска во Брисел во рамките на неформалната средба на 27-те земји членки на ЕУ, објави грчкото издание „Зунгла“. Според весникот, по средбата со македонскиотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Барања за промена на Уставот како предуслов за решавање на прашањето за името, ставови  дека тоа нема да стаса во грчкиот Парламент во наредните десет години, но и објава за поддршка од Грција на кандидатурата на Македонија во Јадранско-јонската иницијатива,  беа изнесени во грчката јавност која продолжи со реакции заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пологично е САД и Велика Британија да го повлечат признавањето на Косово, отколку Русија да го признае, рекол шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ по состанокот со рускиот колега Сергеј лавров со кој констатирал дека двете земји имаат широко поклопуање на ставовите по однос на повеќе меѓународни праѓања. Коментарот на ДачиќПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Далибор Јауковиќ, поранешен офицер на некогашната Војска на СРЈ, кој во текот на минатата ноќ фрли бомба во дворот на американската амбасада во подгорица, а потоа изврши самоубиство, нема криминално досие, а мотивите за овој инцидент и натаму се утврдуваат, велат надлежните на прес конференцијата одржана денеска попладне. Државниот обвинителПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Опозициското движење Самоопределување поднесе денеска тужба против претседателот на привремените косовски институции Хашим тачи за предавство, пренесуваат косовските медиуми. Како што пренесува Унмик во својот прес клипинг, пратеничката на тоа движење Албулена Хаџију изјавил дека Тачи е тужен затоа што на 26. август 2015. година во Виена потпишат договор заПрочитај повеќе