Опасна смртоносна дрога пристигна на Балканот

Сподели со своите пријатели

Во Словенија се забележани два случаи на предозирање со фентанил, т.н. зомби дрога, која ги преплави САД, а брзо се шири и во Европа.

Loading...

Оваа дрога е исклучително силен опијат, кој лесно се шири на црниот пазар, а поради тоа сите соседи на Словенија станаа многу загрижени.

Станува збор за опијат познат во јавноста како зомби дрога, кој ги преплави САД и чиј разорен ефект убива приближно 100.000 зависници во таа земја секоја година.

Фентанил ги напушти улиците на здравствените установи каде што законски се користи за ублажување на болката кај пациенти со напредна фаза на малигни заболувања.

Во делувањето е сличен на морфинот, но е околу сто пати посилен – тоа е причината што најмногу го користат зависниците од хероин.

Посебно загрижува тоа што дури и едно консумирање може да направи лице сериозно зависно, а многу мала количина може да доведе до срцев удар.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

Доволно е одреден број луѓе да нарачаат фентанил преку интернет, кој поради непрофесионално ракување, особено од страна на деца и малолетници, вдишување прашина од отворен поштенски плик ќе доведе до труење и смрт поради откажување на белите дробови, предупредуваат експертите.

Дилерите во него препознаат предност во однос на другите таканаречени тешки дроги по тоа што може да се произведува во импровизирани лаборатории, односно не треба да се увезува како хероин од Авганистан.

Loading...

Освен тоа, има посилно дејство од хероинот, поевтин е и полесен за шверц.

Дилерите често им го испраќаат на своите клиенти по пошта, т.е. со писма.

Сето горенаведено предизвикува огромни главоболки кај полицијата која во САД, но и пошироко во светот се занимава со сузбивање на трговијата со опијати.

Хрватска во страв од новата дрога

Досега, Хрватска успешно се спротивставуваше на своето појавување меѓу домашните дилери и зависници.

Според податоците на МУП презентирани на Хина, во четири случаи досега е идентификувано присуство на фентанил или негови деривати.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Димитриевски: Ние од ЗНАМ кажавме дека нема коалиција додека не се потпишат и дефинираат црвените линии за Македонија

Тие првпат го сретнале во 2017 година за време на запленувањето на писмото испратено од Кина, кое, според Хрватскиот институт за јавно здравје (ХЗЗО), е идентификувано како еден од глобалните извори на овој исклучително силен опијат и неговите деривати.

Министерството за внатрешни работи напоменува дека смртта во тие три случаи не настапила поради предозирање со фентанил.

Станувало збор за лекувани наркомани каде смртта била последица на лоша здравствена состојба, предизвикана од зависност од дрога или од труење со лекови против болки или комбинација од сето наведено.

Loading...

Случаи на негово купување преку социјалните мрежи, таканаречената дарк веб или нелегално производство досега не се евидентирани во Хрватска или Србија.

Предозирање со фентанил исто така не е забележано во Хрватска, но тоа не значи дека неговата закана треба да се сфати лесно, истакнуваат од хрватското МВР.

На територијата на Европската унија во 2021 година се регистрирани 137 смртни случаи предизвикани од предозирање со зомби дрога.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Димитриевски: Плагијатите што ги прават се потврда дека ЗНАМ нуди вистински решенија за состојбите во Македонија

Со 88 смртни случаи во истата година, Германија беше далеку пред другите земји од ЕУ.

Во Словенија евидентирани се два случаи на конзумирање со смртни последици, покажуваат податоците на Управата за здравје и безбедност, пренесува ХИНА.

Нема случаи во Србија

Во декември 2023 година, српското Министерство за здравство ја информираше јавноста дека нема регистрирани смртни случаи предизвикани од фентанил во Србија.

Според неофицијални информации од националните контакт точки на Македонија, Босна и Херцеговина и Црна Гора, такви случаи немало ниту во овие земји.

За потребата од доставување податоци за евентуално присуство на фентанил на териториите на соседните земји биле информирани и Кабинетот на МВР и Царината.

Loading...

Го има ли во Македонија фентанилот?

Во интервјуто за „360 степени“ на МТВ, минатата година, тогашниот министер Оливер Спасовски беше запрашан  дали во земјава е пристигната дрогата фентанил.

„Фентанилот досега не е откриен на територијата на државата, а најчесто откриваме кокаин, хероин и некои други синтетички дроги“, објасни тогаш министерот Спасовски.