Османи: Само Русија е подалеку од членството во НАТО од Србија

Сподели со своите пријатели

Косовскиот претседател Вјоса Османи денеска изјави дека само Русија е подалеку од Србија за членство во НАТО и дека Србија не може да биде членка на НАТО се додека ги нарушува главните вредности на Северноатлантската алијанса.

Loading...

Во врска со изјавата на американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, дека Србија е поблиску до членство во НАТО отколку Косово, Османи рече дека секој што ја смета Србија за блиска до НАТО ја навредува не само секоја демократска земја, туку и сите жртви на Србија на Милошевиќ.

– Има само една земја која е подалеку од НАТО од Србија, а тоа е Путиновата Русија. Земја како Србија, која постојано ги крши главните вредности за кои се залага НАТО, односно заштита од авторитарни сили, заштита од земји кои ги прекршуваат основните правила на меѓународното право, како што е Србија, е далеку од НАТО, но не може да сонува да биде дел од НАТО“, рече Османи по учеството на конференцијата за правата на жените.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година.

Според неа, самата Србија, која има анти-НАТО вредности, никогаш не ја ни изразила својата волја да влезе во НАТО.

„Тоа е единствената земја од Западен Балкан која повеќе пати објави дека нема да влезе во НАТО и дека е против НАТО. Трето, Србија е земја која изврши акт на агресија врз Република Косово пред неколку месеци и постојано се обидува да ја уништи Босна и Херцеговина одвнатре, а тоа го направија и во Црна Гора“, рече таа.

Американскиот амбасадор во Белград Кристофер Хил вчера изјави дека Србија е поблиску до НАТО отколку Косово, а Османи рече дека „Србија се уште спие на масовни гробници и се уште не се соочила со своето геноцидно минато“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година.