Македонија (Page 1,068)

Сподели со своите пријатели

Во терористичкиот напад, што денеска се случи во населбата Тоде Мендол во Куманово, животот го загубија петмина припадници на безбедносните сили, меѓу кои Жарко Кузмановски роден 1981 година, потоа Ненад Серафимовски, роден 1987 и Сашо Самолиовски роден 1982 година, а на останатите двајца загинати министерската Гордана Јанкуловска на вечерашната прес-Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Носителот на столбот Партнерства за демократска Македонија, Стево Пендаровски на денешната прес-конференција ги повика граѓаните да се приклучат на натпартиска граѓанска коалиција, чии активности ќе започнат на 17 мај. Loading… -Денеска сакаме да објавиме повелба за граѓаните за Македонија. Тоа е документ кој од денеска го нудиме јавно на увидПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во денешната изјава за медиумите, портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, тврди дека вчеранавечер е претепан претседателот на Општинската организација на СДСМ од Центар, Саша Богдановиќ. Loading… Според Шилегов, околу полноќ, во моментот кога Богдановиќ излегувал од својот автомобил, пред зградата во којашто престојува, две лица, со црни маски, веднаш го нападналеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Свет апостол и евангелист Марко — христијански апостол и светец, бил сопатник и помошник на Апостол Петар, којшто во своето Прво послание го нарекува син свој, не син по тело туку по дух. Loading… Во античката Црква евангелистот Марко е многу почитуван. Во подоцнежни документи тој е претставен како ученикПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Водачот на македонскиот мото клуб ”Ноќни волци”, Ленин Јовановски, на својот Фејсбук профил објави вест дека на 6 мај бил приведен од страна на германските власти, како би бил спречен да присуствува на прославата по повод 70 години од победа на фашизмот која ќе се одржи во Берлин. Loading… КакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Петок започнува со сончево и тивко време, а така ќе остане и до карајот на денот, јавува Метеопро. Loading… Во сабота се очекува ново наоблачување кое ќе донесе повремен дожд во попладневните часови. Дел од овие врнежи ќе имаат локален повремен пороен карактер, но ќе бидат релативно краткотрајни. Дневната максималнаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Како што информира 24 вести во својот прилог од денешните протести во Струмица организирани по повод обелоденување на разговорите за смртта на Мартин Нешковски, протестите поминале мирно и без инциденти. Loading… Тоа што останало впечатливо од целиот протест е скокање на девојка преку ограда за да им подари цвеќе наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По објавувањето на материјалите за истрагата за несреќата во која загина новинарот Никола Младенов од страна на СДСМ, премиерот Никола Груевски во својата изјава дадена за СИТЕЛ, вели дека му е многу жал што Заев повторно ја злоупотребил трагичната смрт на новинарот Никола Младенов во политички цели. Loading… – Но,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Трет ден како граѓаните ќе излезат на протести во Скопје, закажани пред Владата на РМ во 18 часот.  Граѓаните повторно ќе побараат одговорност за трагичната смрт на младиот скопјанец Мартин Нешковски со искажување револт кон полициската бруталност. Loading… Вчера граѓаните беа спречени да протестираат пред зградата на Владата и сеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Денеска, јавноста ќе слушне уште една болна вистина, вистината за истрагата поврзана со смртта на великанот на македонското новинарство Никола Младенов, изјави на денешниот прес Зоран Заев на прес конференција на која беа презентирани нови сет разговори. Loading… Поминаа две години од трагичниот настан во којшто загина основачот и сопственикотПрочитај повеќе