Македонија (Page 1,069)

Сподели со своите пријатели

Во вторник според УХМР нè очекува свежо утро со пониски утрински температури кои ќе се движат во интервал од 4°C до 14°C. Во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност. Loading… Попладне во југозападните делови се очекува зголемување на облачноста, а сосема мали услови за слаби локалниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На деветиот ден откако е поставен кампот пред Владата на РМ од страна на опозицискиот фронт, свое обраќање во понеделник имаше лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој на дебатата „Каква Македонија сакаме“ најави дека нема да почне разговори во Клубот на пратеници закажана за 26 мај, доколку не бидат пуштениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за внатрешни работи, во рамки на републичката акција „Мрежа“, реализираше случај во кој е откриена криминална група која набавувала и дистрибуирала марихуана, но и други видови наркотици во неколку града од државата. Loading… Во акцијата од слобода се лишени пет лица, а при претресите во Скопје и Кавадарци, запленетиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Под наслов ”Судската медицина и обвинителство да покажат како се убиени деветте лица во Куманово”, косовскиот портал Бота Сот денес објави текст во кој тврди дека повеќето онлајн медиуми во неделата повикувајќи се на извори, по извршената обдукција на деветте тела на членови од кумановската група објавиле вест дека тиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во понеделник во утринските часови, услови за слаби локални врнежи од дожд се очекуваат во крајните источни и југоисточни предели. Loading… Во текот на денот ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди. Попладне повторно со услови за локални врнежи од дожд ќе има во северозападните, североисточните и крајните источни предели. ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Свети Кирил и Методиј се браќа  родени во Солун во IX век, ,од угледно и богато византиско семејство, татко Лав и мајка Марија. Loading… Постариот брат, Методиј, како офицер поминал десет години меѓу македонските Словени. Потоа се оддалечил на гората Олимп и се предал на монашки подвиг. Овде подоцна му се придружиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни работи на Република Македонија по пат на соопштение објавено на официјалната веб страна ги информира граѓаните, туристичките организации и тур-операторите дека политичката состојба во Република Македонија е стабилна, а безбедноста на сите граѓани и посетители гарантирана. Loading… Сите тековни настани што се случуваат во Република Македонија сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Конечно е обелоденет изгледот на двата нови објекти што ќе се градат во комплексот факултети на УКИМ, на просторот спроти трговскиот центар „Мавровка“, стои во објавата на порталот Билд.мк. Loading… Според објавата, се работи за идните згради на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) и на Факултетот за физичкоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Свое обраќање во кампот пред Владата на РМ, имаше и генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски. Loading… По одржувањето на големиот народен собир на 17 мај, членови и симпатизери на опозицискиот блок останаа да кампуваат пред Владата, барајќи на тој начин оставка од Никола Груевски.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Како што информира УХМР, времето денес во утринските часови ќе биде променливо облачно, а во северозападните подрачја ќе паѓа слаб локален дожд. Loading… Во текот на денот облачноста ќе се намалува  и времето ќе биде сончево со умерена облачност. Ќе дува умерен, на места засилен јужен ветер. Утринската температура ќе бидеПрочитај повеќе