Локално (Page 915)

Сподели со своите пријатели

Само двајца бегалци во текот на вчерашниот ден добиле потврди за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил, информираат од Министерството за внатрешни работи. Станува збор за маж и жена до Авганистан, со што вкупната бројка на издадени потврди од почетокот на годината до сегаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Скоро половина милион, или поточно 437.915 бегалци транзитирале низ Македонија откако започна издавањето на потврдите за намера за барање азил од Министерството за внатрешни работи. Вкупно 384.481 потврди беа издадени во периодот од 19-ти мај до крајот на 2015-та година, а од почетокот на 2016-та заклучно со вчера издадени сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Времето денеска повторно сончево со мала до умерена локална облачност и температури невообичаени за овој период од годината. Така, според порталот accuweather, денес во Куманово и околината максималната дневна температура ќе достигне и до 13-от степен, а во текот на ноќта температурата ќе биде два степени во позитива. Топлото иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Триесетгодишниот Д.И. од Република Албанија е привдене во текот на вчерашниот ден при обид да ја напушти земјата со фалсификувана патна исправа, информираат од Министерството за внатрешни работи. Имено околу 16:45 часот на Граничниот премин „Табановце“ за излез од Република Македонија се пријавил Д.И. од Албанија при што е утврденоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на вчерашнито ден биле издадени потврди на вкупно 931 странски државјани за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил, со што бројката од почетокот на годината до сега достигна 53.434, информираат од Министерството за внатрешни работи. Најголем дел од потврдите се издадени наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според календарот на Македонската православна црква, односно Јулијанскиот календар денеска е 18-ти јануари, односно Свети Атанасиј Велики, меѓу народот познат како Атанасовден, како и Свети Кирил Александровски. Именден празнуваат: Атанас, (доаѓа од грчкото Атанасиос и значи бесмртен), Атанаска, Танас, Тане, Танаска, Насе, Насте… Нашиот народ два пати го празнува споменотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Ќе дува слаб ветер, во западните делови, особено на планините со умерен на моменти засилен интензитет од западен и југозападен правец, а кон крајот на денот се очекува зголемување на облачноста.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска во Куманово се одржа јавна дискусија на тема „Мигрантите не се само бројка“, на која свои излагања имаа професор Владимир Пивоваров, советник во Министерството за внатрешни работи, активистот Кастриот Реџепи и Светлана Антиќ – Јовчевска, новинар на Радио Слободна Европа.   Loading…   Настанот беше во организација на ЗдружениетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ноќеска десетина минути по полноќ на регионалниот пат Куманово – Свети Николе, од страна на глутница волци бил нападнат Т.С. (68) од селото Стањевци, светиниколско, информираат од Министерството за внатрешни работи. Имено настанот се случил на паркинг кај крстосницата „Мездра“ кога поголем број на кучиња го нападнале и искасале шеесетПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во изминатите 24 часа вкупно биле издадени 2.292 потврди за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил, со што бројката од почетокот на годината до сега достигна 52.503, информираат од Министерството за внатрешни работи. Од издадени потврди последното деноноќие најмногу се на деца бегалци придружуваПрочитај повеќе