Локално (Page 914)

Сподели со своите пријатели

Ноќеска десетина минути по полноќ на регионалниот пат Куманово – Свети Николе, од страна на глутница волци бил нападнат Т.С. (68) од селото Стањевци, светиниколско, информираат од Министерството за внатрешни работи. Имено настанот се случил на паркинг кај крстосницата „Мездра“ кога поголем број на кучиња го нападнале и искасале шеесетПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во изминатите 24 часа вкупно биле издадени 2.292 потврди за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил, со што бројката од почетокот на годината до сега достигна 52.503, информираат од Министерството за внатрешни работи. Од издадени потврди последното деноноќие најмногу се на деца бегалци придружуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нова веб страна и видео спот, аудио водич  во форма на мобилна апликација, изградба на мал музеј, сувенирница, инфо центар, и уредување на целокупната инфраструктура на  локалитетот. Архео-астрономскиот локалитет Кокино ќе ги добие сите услови за привлекување на поголем број на туристи. Мегалитската опсерваторија Кокино е еден од најстарите иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Собранието на Република Македонија повторно не го усвои Предлог законот на опозицијата со кој беше предвидено околу 4.000 стечајци да добијат обештетување. Според законските одредби за стачајците требаше да се обезбедат по 100 евра месечно се додека не добијат пензија и со нив би биле опфатени лицата со стаж одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две малолетни лица од Авганистан во текот на вчерашниот ден биле испратени во Визбегово откако побарале признавање право на азил во Република Македонија, информира Регионалниот центар за управување со кризи. Истите со возила на Црвениот Крст и во придружба на правник и социјален работник од Центарот за социјални работи одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Едно лице, државјанин на Авганистан е хоспитализирано во кумановската болница во текот на вчерашниот ден информираат од Регионалниот центар за управување со кризи. Лицето поради компликации со здравствената состојба било итно префрлено на Хирушкото одделение во Општа Болница Куманово, каде по направените испитување е задржан на натамошно болничко лекување, односноПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Времето денеска ќе биде сончево и пријатно со повисоки температури невообичаени за овој период од годината, а утринската магла која се појави низ дел од котлините веќе ја нема, пренесува порталот МетеоПро. Во крајниот северозападен дел од земјата вечерва се очекува наоблачување, но без значителни промени. Предстои натпросечно топло времеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кривични пријави заработија управителот на „Златен клас-транспорт-Куманово, “, Ј.П. (40), како и И.Ј. (32) и С.П. (56), контролори во АМД „ Киро Бурназ“-Куманово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „фалсификување службена исправа“, информираат од Министерството за внатрешни работи. Имено,  Ј.П.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Референтот вработен во Агенцијата за катастар на недвижности на Република Македонија – Куманово заработи две кривични пријави, и тоа поради основи на сомнение дека сотирл две кривични дела и тоа „злоупотреба на службена положба и овластување“  и „фалсификување службена исправа“, информираат од Министерството за внатрешни работи. Имено, пријавениот од 02.11.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Триесет и осумгодишна Т.С. од Куманово заработи кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „затајување“, информираат од Министерството за внатрешни работи. Имено истата во периодот од 12.05.2008 година до 21.08.2015 година, како управител на правно лице противправно присвоила куќиште од компјутер со инсталирани програми и еденПрочитај повеќе