Локално (Page 914)

Сподели со своите пријатели

Од ноќеска на полноќ се намалува малопродажната цена на бензините за 1,5 односно 2 денари по литар, додека дизелот за половина денар, според одлуката која денеска ја донесе Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за два денари по литар , односноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Живо родено било бебето, кое студентка од Скопје го фрли во корпа за отпадоци во тоалет на граничниот премин Табановци во март оваа година и замина на апсолвентска екскурзија во странство, покажале разултатите од обдукцијата што стигнале во Основното јавно обвинителство во Куманово. „Резултатите од вештачењето на фетусот што беше пронајденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на утрешниот ден во раните утрински часови ќе се изврши второто авионско прскање против комарци на подрачјето на Општина Куманово. Се исвестуваат пчеларите да преземат соодветни мерки за заштита на пчелите. Во случај да не се изврши авионското прскање поради неповолни временски услови истото се одложува за наредниотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Времето денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност, попладне во западните и во југозападните планински делови ќе има услови за појава на краткотраен дожд со ретки грмежи, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Минималните температури ќе се движатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Делегација на Министерството за внатрешни работи, заедно со семејствата на трагично загинатите пилоти Драги Мицев, Иљо Лопатички, Марјан Трајковиќ и Тоде Орешков во хеликоптерската несреќа што се случи на 10 Јули 2014 година кај Струмица, денес одадоа почит на спомен обележјето во Аеродромската база ,„Брест“ во Петровец. Пилот капетан МарјанПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата сè уште трага по оружјето со кое беше убиен Бојан Илиевски (31) од Куманово, а потоа фрлен во бунар во близина на црквата “Света Мина” на периферијата на Куманово. -Од извори вклучени во истрагата дознаваме дека осомничениот за убиството, Д.Д., не го признавал делото, туку тврдел дека Бојан самиотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Според метеоролозите, денес во Македонија се очекува сончево и топло време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб, вдолж Повардарието умерен северен ветер, со температура од 28 до 36 степени. Во наредните денови, следува период на претежно стабилно и топло време со пораст на дневните температури, кои до срединатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

И покрај најавите за отварање на базените овој месец, денес на седницата на Советот на Општина Куманово, градоначалникот соопшти дека отворањето ќе биде одложено на краток временски период, со што базените ќе ги примат првите капачи во пресрет на празникот Илинден. Со базените според најавите ќе управува оштината преку СекторотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На денешната седница на Советот на Општина Куманово, меѓу останатите точки, советниците беа информирани дека е формирана цената за влез во отворениот и затворен базен, со капацитет, отворениот базен да прими до 200 капачи и тоа на целодневна основа, истакна градоначалникот Зоран Дамјановски. Според Дамјановски, репер за цената е земенПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Првите три месеци од годинава за Јавното претпријатие „Водовод“ завршија со загуба од 1,5 милиони денари, беше заклучено од денешниот Извештај за тримесечно работење на оваа претпријатие. Но, во споредба со истиот период минатата година кога загубата била 3,3 милиони денари се бележи значително подобрување, а според советникот Ивица КостовскиПрочитај повеќе