Ракомет (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Ракометарите на Куманово од следната сезона ќе се натпреваруваат во Суперлигата на македонскиот ракомет, откако освоија петто место во плеј-оф завршницата на Првата лига сезонава. Loading… На домашен терен кумановци викендов славеа против составот на Вардар Неготино со 27:22 и заслужено го добија местото во Суперлигата. Предноста која кумановци наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово претрпеа пораз, прв, но веројатно и последен на домашен терен оваа сезона, откако вчера ракометарките на Ѓорче Петров прикажаа подобра игра во еден од клучните натпревари за титула во домашниот шампионат. Loading…     Со резултатот 22:27, ракометарките на Ѓорче Петров сега ја презедоа првата позиција наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на младинскиот состав на Куманово се вицешампионки на Македонија откако во финалето на завршниот турнир не ја одбранија титулата од Металург. Loading… Кумановки убедливо беа поразни со резултат 26:16, иако на почетокот на мечот резултатот носеше голема неизвесност и игра гол за гол. Но, второто полувреме неизвесноста исчезна откакоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово денеска ќе се најдат пред нов предизвик, а тоа е дербито против скопски Металург. Loading… Вечниот ривал на кумановки денеска во 16:30 часот ќе ги пречека на свој терен девојките кои оваа сезона не знаат за пораз. Кумановки досега во плеј офот имаат одиграно седум натпревари кадеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вистиснки дерби викенд ќе имаат можност да проследат кумановци денеска во двата ракометни натпревари, во кои играат машката и женската екипа на Куманово. Loading… Први на мегдан ќе излезат ракометарките на Куманово кои од 17 часот го пречекуваат составот на Пелистер. Незапирливите кумановки кои од почетокот на сезоната не бележатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Општина Куманово и претседателката на Советот на Општинатаденеска остварија средба со членките на Здружението на ЖРК Куманово-активни ветеранки. Целта на средбата беше иницијатива од страна на Здружението за организирање на Меморијален турнир во чест на ракометарката Јасмина Голубовиќ, која беше активна во 60-тите години, носејќи му успеси наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ракометарката на ЖРК, голманката Бисера Паскал потпиша договор со шпанскиот прволигаш Тенерифе. Loading… Паскал минатата сезона со ЖРК Куманово освои двојна титула, Женската супер лига на Македонија и Купот на Македонија. Taa е родена во 1996 година во Куманово.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановската ракометарка Александра Боризовска потпиша договор со ракометниот клуб ПАОК од Грција. Loading… Ова ќе биде втор странски предизвик за кариерата на Боризовска која повеќе години беше капитен на Женскиот ракометен клуб Куманово и каде заедно со останатите минатата сезона го освоија домашното првенство и победија во Купот на Македонија.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јована Кипријановска и Марија Јовановска се двете ракометарки на Женскиот ракометен клуб Куманово кои ќе бидат дел од македонската репрезентација која заминува во Србија каде утре и во понеделник ќе одигра две контролни средби со селекцијата на Србија. Loading… Кирпијановска ќе даде се од себе на позицијата десен бек, додекаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово впиша ауште една победа во домашниот женски шампионат, откако вчера на гостински терен со резултат 22:29 го совладаа тимот на Пелистер. Loading… Одлично отворање на мечот имаа кумановки и уште од самиот старт го диктираа темпото на игра. Секогаш во резултатска предност пред домаќинот, ракометарките на КумановоПрочитај повеќе