Ракомет (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Јована Живковска, Наташа Нолевска и Пена Граматова и следната сезона ќе го носат дресот на Женскиот ракометен клуб Куманово. Loading… Трите ракометарки потпишаа нови договори со кои ќе го продолжат својот ангажман во тимот на вицешампионот. Јована Живковска игра на позицијата лево крило и потекнува од школата на ЖРК Куманово.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Машкиот ракометен клуб Куманово во своите редови донесе српски интернационалец кој ќе го засили клубот во претстојната сезона. Loading… Станува збор за Вучко Мрвовиќ, 21-годишен српски младински репрезентативец со потекло од Смедеревска Паланка. Мрвовиќ е висок 196 сантиметри и игра на позицијата лев бек. Во својата ракометна кариера има настапуваноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Членот на управниот одбор на ЖРК Куманово, Филип Додевски е примен на сертифицираната програма European Handball Manager 2022/23 што ја организира ЕХФ во соработка со German Sport University Cologne од Германија. Loading… Програмата се одвива на секои две години на англиски јазик и се состои од пет интердисциплинарни модули. СекојПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Младинските категории на машкиот ракометен клуб Куманово започнаа со подготовки, за што ќе биде задолжен еден од најдобрите и најперспективните кондициски и фитнес тренери – Роберт Ангеловски. Loading…     Ангеловски како кондициски тренер има работено со повеќе локални спортисти, а голем дел од нив настапуваат и во националниот дресПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Драгана Ристова ќе го предводи тимот на Женскиот ракометен клуб Куманово претстојната сезона. Loading… Ристова е поранешна репрезентативка на Македонија. Има настапувано во РК Скопје, РК Ѓорче Петров, ЖРК Металург, ЖРК Будуќност Подгорица (клуб со кој го има освоено Купот на победниците на куповите). Играчката кариера ја заврши во ЖРКПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Марија Јовановска и Сара Богојеска од Женскиот ракометен клуб Куманово се повикани за собирот и подготовките во македонската кадетска репрезентација. Loading… Заедно со уште 18 други ракометарки тие ќе се подтовуваат за претстојното кадетско Светско првенство под водство на селекторот Љубомир Савевски. Македонските ракометарки до 18 години се во Б-групатаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Габриела Величковска е најновото засилување на Женскиот ракометен клуб Куманово, која минатата недела и официјално стави потпис на договорот. Loading… Дваесет и седумгодишната Величковска игра на позицијата лев и среден бек. Член е на женската репрезентација на Македонија, а четири сезони има одиграно во клубовите на Ле Пузен и КотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарите на Куманово од следната сезона ќе се натпреваруваат во Суперлигата на македонскиот ракомет, откако освоија петто место во плеј-оф завршницата на Првата лига сезонава. Loading… На домашен терен кумановци викендов славеа против составот на Вардар Неготино со 27:22 и заслужено го добија местото во Суперлигата. Предноста која кумановци наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово претрпеа пораз, прв, но веројатно и последен на домашен терен оваа сезона, откако вчера ракометарките на Ѓорче Петров прикажаа подобра игра во еден од клучните натпревари за титула во домашниот шампионат. Loading…     Со резултатот 22:27, ракометарките на Ѓорче Петров сега ја презедоа првата позиција наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на младинскиот состав на Куманово се вицешампионки на Македонија откако во финалето на завршниот турнир не ја одбранија титулата од Металург. Loading… Кумановки убедливо беа поразни со резултат 26:16, иако на почетокот на мечот резултатот носеше голема неизвесност и игра гол за гол. Но, второто полувреме неизвесноста исчезна откакоПрочитај повеќе