занимливости (Page 149)

Интересни текстови, видеа, анализи, загатки, текстови, забава…

Сподели со своите пријатели

Снепчет повеќе нема да дозволува анонимни пораки од други апликации што се поврзуваат со неговата платформа. Компанијата соопшти дека иако повеќето луѓе ги користат овие функции на забавен и сосема соодветни начини, признава дека другите би можеле да ги користат за лоши намери. Loading… Отсега, другите апликации кои сакаат даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на изминатите 50 години, катастрофи предизвикани од екстремни временски настани се случуваат во просек секој ден, убивајќи во просек 115 луѓе дневно и предизвикувајќи штета од 202 милиони долари. Loading… Климатските промени се чувствуваат насекаде низ светот. Потоплите зими, посувите и потоплите лета, екстремните временски настани како штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Можеби вашето дете ве држеше будни цела ноќ или комбинацијата од пијалоци што сте ги испиле претходната вечер додека се дружевте со пријателите сè уште била лоша идеја, а можеби сте работеле до доцна за да имате помалку стрес наутро. Покрај сите горенаведени и многу други причини, темни кругови можеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во новата судија на CNRS Центар за молеукларна биофизика во Франција, научниците откриле вонземска органска материја „заробена“ во вулкански карпи долж планината Маконџва во Јужна Африка, стари повеќе од три милијарди години. Loading… Од ранатаисторија на Сончевиот систем, метеорите и другите вселенски карпи ја бомбардирале Земјата, а според некои теории,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нова студија покажала дека слушањето хеви метал помага во борба со негативните емоции кои одат со депресијата и анксиозноста. Loading… Лих Шарман од Универзитетот во Квинселд се занимава со истражување на влијанието на музиакта врз општеството и таа по работа со 39 лица на возраст од 18 до 34 годиниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Криминалот не се исплати, а во тоа се уверил крадец од Манчестер кој сотанал заклучен во дуќанот кој сакал да го ограби. Работник во дуќанот „Рајалс Тавернс“ го забележал крадецот, па ги заклучил вратата, а тој потрчал по скалите на катот во намера да пронајде излез. Муштерија и двајца продавачи:Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Голема бела ајкула долга пет метри забележана е во морето кајшпаските Балеарски острови, што е прв пат да биде видена во овие води во последните над 40 години. Ајкулата повеќе од еден час ја следел меѓународен тим во Националниот парк Кабрер архипелаг, околу 10 километри од брегот на Мајорка. ПронајденаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дали некогаш сте помислиле дека еден велосипед може да биде поскап од некој автомобил? Ако не сте, знајте дека и тоа е можно. Компанијата „Goldgenie“ од Олдон, која ги произведува овие велосипеди, ги продава за неверојатни 250.000 фунти, односно, скоро 330.000 долари. Дали би пробале од коктелот со злато иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Научниците тврдат дека би можеле да создадат жив диносаурус и тоа за само пет до 10 години, инспирирани со генетските инстражувања на палеонтологот др. Алан Грант протагонист од филмовите „Парк од времето на Јура“. Др. Џек Хорнер, кој работел како консултант на сите етири филма од серијалот, верува дека одговорот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Куријати, Оман неодамна е забележана највисоката ноќна температура во историјата на човештвото: 42,6 степени целзиусови во плус, пренесува CNN. Тој податок потекнува од 26. јуни, а притоа станува збор за најниска температура во период од 24 часа измерена во Куријати, град со околу 50.000 жители. Рекордот го забележал метеорологотПрочитај повеќе