вести (Page 4)

Сподели со своите пријатели

Нивото на Охридско Езеро е пет сантиметри над дозволениот максимален водостој, додека на Дојранското десет сантиметри над договорениот максимален водостој. Според денешните хидролошки мерења на УХМР, нивоата на реките се во рамки на просекот за јуни, со исклучок на Пчиња кај Катлановска Бања која покажува двојно зголемување.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од утре во Македонија и на северната хемисфера почнува летото. Истовремено на јужната полутопка настапува зимата. Во Македонија летото почнува во 12 часот и 7 минути. Овој 172 ден во годината е најдолг и ќе трае 15 часа и 14 минути. Сонцето ќе изгрее во 4 часот и 58 минути,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со пластични столбчиња Општина Куманово ќе ги брани пешаците од несовесните возачи. Завршена е тендерската постапка за изготвување техничка документација за поставување на заштитни столбчиња за разделување на пешачкиот и велосипедскиот од моторниот сообраќај, а реализацијата на проектот треба да го спроведе компанијата „Еуро роад дизајн груп“ од Скопје. СтолбчињатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сончево со мала до умерена облачност најавуваат метеоролозите за денеска. Попладне во западните делови ќе има зголемување на облачноста со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Како што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи, максималната температура ќе биде во интервал од 26Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општинската организација на Црвениот крст на Република Македонија од Куманово организира вонредна крводаритлка акција која ќе се одржи утре во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Од Црвениот крст на град Куманово ги повикуваат сите крдарители во период од 10 до 15 часот да даруваат крв и да помогнат да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Културно-уметничкото друштво „Панче Пешев“ и оваа година својата богата  програмска активност ја започнува со настап на Меѓународен фолклорен фестивал во Косовска Митровица. Фестивалот ќе се одржи од 22-ри до 25-ти јуни. КУД Панче Пешев веќе неколку години по ред гостува на истиот и го претставува македонксиот фолклор и традиција. НаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Една од најголемите градежни компании во Албанија „Генер2“ одлучи со партнерство со CNN за започне прв информативен телевизиски канал – А2. Новата телевизија, која со емитување на вести 24 часа ќе започне до крајот на годината, ќе биде наменета за жителите на Албанија, но и Албанците во дијаспората, соопштува агенцијатаПрочитај повеќе