Планирате летување во Грција? Ова се цените што ве чекаат летово!

Сподели со своите пријатели

Цените во Грција во 2024 година се малку повисоки од минатата година, а Грција Инфо дава голем ценовник за сето она на што туристите трошат пари за подготовка за одмор.

Loading...

Цените во Грција во 2024 година го следат трендот во Европа и, како и во сите други земји, и оваа година се нешто повисоки од претходните години.

Некои цени дури се и поевтини од кај нас.

Погледнете ги овогодинешните цени (во евра).

Цени на храната во Грција во 2024 година

Леб 1,10 – 1,90

Млеко (литар) 1,12 – 2,80

Јајца (пакување од 12 парчиња) 2,20 – 3,50

Кечап 2-4

Loading...

Сончогледово масло (литар) 2,00 – 2,60

Екстра девственото маслиново масло MrGrand (4 литри) 49,69

Маслиново масло Altis Classic (2 литри) 27,88

Маслиново масло Minerva Classic (1 литар) 13.18

Путер (225 гр.) 3 – 4

Јогурт 2-4

Тестенини 1-2

Тоалетна хартија 3,39 – 5

Loading...

Брашно (кг) 0,79 – 1,90

Шеќер (кг) 1,20

Фета сирење (кг) 5,50 – 12,90

Сирење (200гр) 3-4

Салама (кг) 7 – 16

Домати (кг) 2.10

Краставици (парчиња) 0,50 – 1,60

Грчка зелка 0,56

Loading...

Компири (кг) 1,00 – 2,10

Сладок компир 2.18

Кромид (кг) 0,50 – 1,30

Црвен кромид (кг) 1,55

Млад кромид 0,80

Морков 0,80

Loading...

Зелен пипер (кг) 3,80

Тиквички (кг) 0,80 – 1,30

Праз 1,68

Магдонос 0,70

Брокула 2,68

Loading...

Целер 1,53 – 1,92

Спанаќ (кг) 1,68

Јаболка (кг) 0,90 – 2,20

Праски (кг) 1,80 – 2,50

Кајсии (кг) 2,60 – 3,00

Loading...

Цреши (кг) 1,50 – 3,00

Јагоди (пакување) 2 – 5

Лубеница (кг) 1,20 – 2,00

Лимон (кг) 0,88

Мајонез 3-4

Сенф 2-3

Loading...

Ориз 1,50 – 1,90

Банана (1кг) 1,85

Грчко авокадо 4,45

Ананас 1,58

Портокал (1кг) 0,70 – 2,00

Loading...

Вода (пакување од 6 шишиња од 1,5) 1,10 – 2,00

Домашно пиво (0,5 l) 0,80 – 2,00

Увезено пиво (0,33 l) 1,00 – 3,00

Марлборо пури (кутија) 4,60 – 5,00

Месо и риба

Свежо пилешко (кг) 3,25 – 3,75

Пилешки гради (кг) 8,76

Свежа риба (кг) 5,5 – 15

Мелено месо (кг) 6,50 – 7,50

Свински стек со коски (кг) 3,99

Свински врат со коски (кг) 5,89

Хот-дог колбаси без глутен (кг) 4,53

Мелено говедско месо (кг) 7,99

Мелено свинско месо (кг) 7,90

Сувлаки од свежо свинско месо (кг) 7,89

Свински стекови 9,95

Свинско панцета (кг) 6,48

Свинско ребро без коски (кг) 7,90

Loading...

Свински бут без коски (кг) 8,30

ХОТ ДОГ колбаси (480 гр.) 2,89

Цени во ресторани и кафулиња во 2024 година.

Храна

Гиро пита (сендвич) 3.00 – 4.50

Порција гиро 7.00 – 10.00

Пита со сувлаки 3.00 – 4.00

Оброци во поевтини ресторани 15 – 20

Оброци во поскапи ресторани 30-50

Loading...

Пица 6.00 – 12.00

Скара 6 – 14

Риби 8-60

Бранцин бас 400 гр. 16-18

Лигњи на скара 15

Пржени тиквички 6-7

Помфрит 5,50 – 6,00

Loading...

Салати 5.00 – 8.00

Цезар салата со пилешко 10.00 – 11.00

Фета со мед и сусам 6.00 – 8.00

Халуми 7.00 – 8.00

Мусака 10.00 – 11.00

Пијалаци

Домашно пиво 4.50 – 5.00

Странско пиво 5.00 – 6.00

Сокови 3.00 – 5.50

Loading...

Вино 2.50 – 22.00

Кафе фрапе 3.00 – 4.00

Капучино 4,00 – 4,50

Милк шејк 5.00 – 6.00

Коктели 8.00 – 15.00

Духови 2.00 – 6.00

Шише вода (0,33л) 0,50 – 1,30

Слатки на плажа

Палачинка 2.50 – 5.00

Пченка 2.00 – 3.00

Топка сладолед 1.00 – 3.00

Loading...

Реквизити за плажа

Пешкири 4,50 – 7,00

Чадори за сонце 7:00 – 12:00

Душеци на надувување 10.00 – 30.00

Крпи 10.00 – 15.00

Дневно изнајмување возила

Велосипед 10

Скутер 10 – 40

АТВ 30 – 60

Автомобил 25-70