вести

Сподели со своите пријатели

Утревечер со почеток во 19 часот, во НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово ќе се одржи промоција на книгата „Папокот на светлината“ од Венко Андоновски. Loading… Свое излагање за романот ќе има промоторот проф. д-р Кристина Николовска. Венко Андоновски е роден 1964 година во Куманово, еден од најчитаните македонскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денес е Велики четврток, ден кога се фабаат велигденските јајца. Сега се наоѓаме во средината на Страдалната седмица, седмица која е полна со важни настани за спасението на човекот. Во четвртокот од таа последна недела на Христовиот живот на земјата беше востановена животоносната тајна на Црквата, тајната на Евхаристијата. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четири локации во Куманово денеска ќе бидат без вода поради дефекти на водоводната мрежа. Loading… Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, прекини во снабдувањето ќе има на локациите м.в. Романовски пат (Муслимански гробишта), улицата „Ѓорче Петров“ (Ќошар), како и улицата „Љубица Мијалковиќ“ бр. 18 и м.в.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за труд и социјална политика известува дека од утре 29.03.2022 год. (вторник) започнува етапната исплата на мартовските пензии. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од Ковид 19. Loading… Пензија повисока за 1.000 денари ќе добијатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно, попладне во југозападните делови со слаби локални врнежи од дожд. Loading… Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 5, а максималната ќе достигне од 13 до 20 степени.     ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општинска организација Црвен крст од Куманово во рамките на проектот „Обука за персонални асистенти на лица со попреченост” кој е во завршниот модул, организираше посета и практична настава во Дневниот центар за лица со попреченост „Порака наша”.   Loading…   Идните персонални асистенти својата професионалност и посветеност имаа можност даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Централна водоводна цевка на улицата „Јупко Арсов“, зад кумановската Гимназија, вчера пукнала при што нанела значителна материјална штета на еден станбен објект, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи. Кај нив случајот бил пријавен вчера во 06:45 часот, по што тие веднаш го известиле Јавното претпријатие „Водовод“. Со струнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Камион со ладилник кој превезувал сладолед, вчера се превртел на магистралниот пат Куманово – Крива Паланка при што со полесни телесни повреди се здобил 38-годишниот возач од скопско Студеничани, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи. Несреќата се случила кај селото Војник, кога на камионот натовраен со сладолед муПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалуваат за еден денар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 е 71 денар, на  ЕУРОСУПЕР БС-98 е 73, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и натаму ќе се пордава за 63,50 денали заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Б.С. (52) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Во периодот од 2012 година до јануари 2018 година пријавениот, како директор на јавното комунално претпријатие „Козјак“ во Старо Нагоричане, овозможил на 49 жители наПрочитај повеќе