Урсула фон дер Лајен (Page 9)

Сподели со своите пријатели

Војната што ја започна Русија не е само војна против Украина, туку и војна против европската енергија, економија, вредности и иднина, изјави во средата во Стразбур претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Loading… „Ова не е само војна што Русија ја започна против Украина. Ова е војна противПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската комисија ќе предложи ограничување на цената на рускиот гас, заедно со мерки кои вклучуваат задолжително намалување на потрошувачката на електрична енергија на територијата на земјите од ЕУ, изјави денеска претседателката на Комисијата, Урсула фон дер Лајен. Loading… „Ќе предложиме воведување ценовни ограничувања на рускиот гас. Мораме да го намалимеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројни светски лидери, сегашни и поранешни, реагираа на веста за смртта на поранешниот претседател на СССР, Михаил Горбачов, едногласно истакнувајќи дека тој е човек кој го променил светот. Loading… Путин упати телеграма Рускиот претседател Владимир Путин денеска испрати телеграма со сочувство до семејството и пријателите за смртта на поранешниот советскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Европскиот ден на сеќавање на жртвите на сите тоталитарни и авторитарни режими оваа година се слави во контекст на војната на Путин против Украина, што покажува дека мирот не може да се земе здраво за готово“, изјави претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен. Loading… „Болното сеќавање од минатото неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фон дер Лајен ги подготвува граѓаните на ЕУ за долга војна. Министерот за правда не гледа опасност Германија да стане учесник во војната доколку ѝ достави тешко оружје на Украина, а вели и дека Путин е исклучен од истрагата за воени злосторства, пишува Дојче веле. Loading… Германскиот јавен сервис АРДПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Петтиот пакет санкции против Русија, за кои земјите членки на ЕУ дадоа „зелено светло“, денеска треба да стапи на сила, откако беше објавен во службениот весник на ЕУ. Loading… Вкупната вредност на трговската забрана воведена со петтиот пакет санкции на ЕУ против Русија се проценува на 10 милијарди евра.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел, рано утринава пристигнаа во главниот град на Украина, Киев. Loading…   Украина: Имаме 7.000 загинати руски војници во фрижидерите, Русија не сака да ги земе   Фон дер Лајен и Борел синоќа соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската комисија одобри план за закрепнување на Бугарија вреден шест милијарди евра, но според претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен, парите ќе дојдат само со спроведување на реформите, пишува Еурактив. Loading… „Речиси 60 отсто од планот ја поддржува зелената транзиција. Тоа е исклучително важно“, изјави фон дер Лајен.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утре во Киев ќе разговара со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, соопшти портпаролот на украинскиот претседател Сергеј Никифоров. Loading…   ЕУ целосно го прекинува увозот на руски јаглен од средината на август   Зборувајќи за националната телевизија, Никифоров рече дека од безбедносни причиниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен оваа недела ќе отпатува за Киев на средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Loading… Таа ќе биде придружувана од високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел.   President @vonderleyen and HRVP @JosepBorrellF will travel this week to KyivПрочитај повеќе