Урсула фон дер Лајен

Сподели со своите пријатели

Во неодамнешната дебата во Мастрихт, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен сугерираше дека забраната на ТикТок во Европската унија може да биде можност. Loading… Тоа не е исклучено, рече фон дер Лајен, одговарајќи на спомнувањето на модераторот за можна забрана со која се соочува ТикТок во САД доколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, на покана на францускиот претседател Емануел Макрон ќе пристигне во Париз на 6 мај. Loading… Повод е одржувањето на трилатерална средба со кинескиот претседател Си Џинпинг, кој е во посета на Франција, објави на мрежата Х портпаролот на претседателот на Европската комисија.Прочитај повеќе

eu, ukraine, flag

Сподели со своите пријатели

Европската комисија ѝ ги исплати на Украина првите 4,5 милијарди евра поддршка во рамките на новиот фонд на ЕУ за Украина од предвидените 50 милијарди евра. Loading… Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во изјава наведе дека исплатата, во форма на краткорочно финансирање, е од клучно значење заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ЕУ ќе отвори канцеларија на Гренланд за да преговара за пристап до резервите на суровини потребни за транзиција кон енергија со ниска содржина на јаглерод, рече трговскиот советник на ЕУ, Томас Баерт. Loading… Канцеларијата ќе биде отворена во петок, на вториот ден од официјалната посета на претседателката на Европската комисијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Водечката европска политичка групација, централно-десничарската Европска народна партија (ЕПП), се очекува денеска да ја поддржи претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, за втор мандат на таа позиција. Loading… Фон дер Лајден е единствената кандидатка на листата на ЕПП, што и ги зголемува шансите да добие нов мандат.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија треба да размисли за користење на профитот од замрзнатите руски средства за купување воена опрема за Украина, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Loading… „Време е да започнеме разговор за користење на неочекуваните профити од замрзнатите руски средства за заедничко купување на воена опремаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вечерва треба да пристигне во Албанија, каде утре се одржува самитот Украина – Југоисточна Европа, а Тирана од денеска е под силни безбедносни мерки, пишуваат албанските медиуми. Loading… Според Voxnews, околу 1.600 полицајци ќе бидат ангажирани во безбедносните мерки, вклучително и интервентни тимови и антитерористичкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во Киев по повод одбележувањето на двегодишнината од руската агресија врз Украина. Loading… Освен неа, во Украина ќе дојдат и италијанската премиерка Џорџа Мелони, белгискиот премиер Александар Де Кроа и канадскиот премиер Џастин Трудо. Лајен во објава на платформата ХПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Француските пратеници во Европскиот парламент (ЕП) од десничарската партија „Републиканци“ (Les Republicains) кои ќе бидат избрани во јуни, нема да гласаат за вториот мандат на Урсула фон дер Лајен на чело на Европската комисија, дури и ако таа е нивниот кандидат на пратеничката група на Европската народна партија (ЕПП), соопштијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Урсула фон дер Лајен денеска на состанокот на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) во Берлин ќе соопшти дека планира да се кандидира за втор мандат како претседател на Европската комисија, пишува Гардијан. Loading… Шефицата на најмоќната институција во Брисел изминатава година не сакаше да го коментира ова прашање, но се чини декаПрочитај повеќе