Лајен: Ја поздравувам одлуката на Зеленски и во Украина да биде Ден на Европа

Сподели со своите пријатели

Ја поздравувам одлуката на претседателот Володимир Зеленски да го одбележи 9 мај – Денот на Европа и овде во Украина, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен по нејзиното пристигнување во Киев.

Loading...

– Украина е дел од нашето европско семејство – објави претседателката на Европската комисија на својот Твитер. Таа пристигна во Киев во симболична посета на Денот на Европа за да ја покаже својата целосна поддршка за Украина.

Таа рече дека нејзината посета на Киев денеска, 9 мај, е симболична, но е и знак на клучна и многу практична реалност, а тоа е дека ЕУ соработува со Украина за многу прашања.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Во тек е невидена криза, а каде е Путин?

– Од испорака на оружје и значајна финансиска поддршка, до обезбедување на одговорност на Русија за нејзиното злосторство агресија и подготовка на теренот за почеток на пристапните преговори – рече Фон дер Лајен.

Таа денеска ќе се сретне со украинското раководство, меѓу другото, за овие клучни прашања.

– Продолжуваме да вршиме притисок врз Русија. Тоа е една од работите со кои ќе го запознаам претседателот Зеленски. Фокусот сега е на строго спроведување на санкциите и преземање мерки за да се избегне спречување на избегнување санкции. Никој не треба да се сомнева во тоа – рече претседателот на Комисијата.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.