Сулејман Сојлу

Сподели со своите пријатели

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу уште еднаш ги обвини САД за мешање во изборниот процес во земјата, во врска со одлуката на еден од претседателските кандидати Мухарем Инџе да се повлече од изборната трка. Loading… „Америка се меша во тие избори. Веќе сите знаат дека во таа земјаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција ќе ги прошири истрагите за градежните изведувачи осомничени за кршење на безбедносните стандарди, рече министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу, додека земјата ги засилува напорите да обезбеди станови за жртвите од разорните земјотреси. Loading… Сојлу рече дека досега се идентификувани 564 осомничени, додека 160 лица се официјално уапсени, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во разорните земјотреси што ја погодија Турција овој месец се искачи на 43.556, изјави турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу. Loading… Сојлу синоќа за телевизијата ТРТ Хабер изјави дека по првиот земјотрес на 6 февруари следеле уште 7.930 последователни потреси. Наведе дека над 600.000 станови иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција денеска ги критикуваше западните земји кои привремено ги затворија своите конзулати во Истанбул, загрижени за нивната безбедност поради можни одмазднички напади по палењето на Куранот на протестите во европските земји. Loading… Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу рече дека затворањето на конзулатите и предупредувањата за патување во ТурцијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Туркие не ја прифаќа пораката за соучесништво од Соединетите Американски Држави во врска со вчерашниот смртоносен терористички напад во Истанбул, изјави во понеделникот министерот за внатрешни работи на земјата Сулејман Сојлу, јавува Anadolu Agency (AA). Loading… Во експлозијата на улицата Истиклал, која ја изврши терористичката организација ПКК/ЈПГ, загинаа шест лица,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу ги обвини курдските екстремисти за експлозијата во која загинаа шест лица во Истанбул и објави дека полицијата привела 22 лица осомничени за учество во нападот, вклучувајќи го и лицето кое ја поставило бомбата. Loading… Сојлу рече дека наредбата за нападот на авенијата ИстиклалПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу во вторникот наутро потврди дека еден полицаец е убиен, а друг е повреден во терористички напад на полициска станица во провинцијата Мерсин. Loading… По нападот во квартот Мезитли, полицијата презела опсежни безбедносни мерки на местото на настанот. Видео снимката од безбедносните камери покажуваПрочитај повеќе