Бројот на жртвите во Турција се искачи на 43.556

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во разорните земјотреси што ја погодија Турција овој месец се искачи на 43.556, изјави турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

Loading...

Сојлу синоќа за телевизијата ТРТ Хабер изјави дека по првиот земјотрес на 6 февруари следеле уште 7.930 последователни потреси.

Наведе дека над 600.000 станови и 150.000 деловни простории претрпеле најмалку умерена штета.

Силни земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала ја погодија Турција на 6 февруари, како и во Сирија, каде исто така загинаа илјадници луѓе.

На 20 февруари турската провинција Хатај беше погодена од уште два силни земјотреси со јачина од 6,4 и 5,8 степени според Рихтеровата скала.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес од 6,3 степени ја погоди Јапонија