Во Турција расте бројот на загинати во земјотресот, градежниците под истрага

Сподели со своите пријатели

Турција ќе ги прошири истрагите за градежните изведувачи осомничени за кршење на безбедносните стандарди, рече министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу, додека земјата ги засилува напорите да обезбеди станови за жртвите од разорните земјотреси.

Loading...

Сојлу рече дека досега се идентификувани 564 осомничени, додека 160 лица се официјално уапсени, а многу повеќе се под истрага.

„Нашите градови ќе бидат изградени на вистинските места, нашите деца ќе живеат во посилни градови. Знаеме каков тест се соочуваме и ќе излеземе од ова посилни“, изјави тој за државната телевизија ТРТ Хабер.

Ердоган ветува брза реконструкција

Претседателот Реџеп Таип Ердоган вети дека ќе ги обнови домовите во рок од една година. За четири месеци во Турција ќе се одржат избори.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес од 6,3 степени ја погоди Јапонија

И пред земјотресот, според анкетите, популарноста на Ердоган била помала од претходните години, поради зголемените трошоци за живот.

Во овој поглед, состојбата може да се влоши бидејќи катастрофалните земјотреси го нарушија земјоделското производство.

Сојлу рече дека се подигнати околу 313.000 шатори, додека 100.000 контејнери за домување ќе бидат поставени во зоната на земјотресот.

Бројот на загинати во разорните земјотреси во Турција овој месец се искачи на 43.556. По првиот земјотрес на 6 февруари имаше 7.930 последователни потреси, а над 600.000 станови и 150.000 деловни простории претрпеа најмалку умерена штета.

Loading...

Министерот за урбанизација Мурат Курум рече дека 164.000 згради со повеќе од 530.000 станови се уништени или сериозно оштетени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес од 6,3 степени ја погоди Јапонија

Владата веќе го започна процесот на издавање договори за изградба на нови станови во погодената област.

Речиси милион луѓе живеат во шатори

Турција започна привремена државна шема за поддршка на платите на работниците, додека забрани отпуштања во десет градови за да ги заштити работниците и бизнисите од финансиските последици од силните земјотреси што го погодија југот на земјата.

Околу 865.000 луѓе живеат во шатори, а 23.500 во контејнери, додека 376.000 живеат во студентски домови и куќи надвор од областа погодена од земјотресот.