Турција не го прифаќа сочувството од САД за терористичкиот напад во Истанбул

Сподели со своите пријатели

Туркие не ја прифаќа пораката за соучесништво од Соединетите Американски Држави во врска со вчерашниот смртоносен терористички напад во Истанбул, изјави во понеделникот министерот за внатрешни работи на земјата Сулејман Сојлу, јавува Anadolu Agency (AA).

Loading...

Во експлозијата на улицата Истиклал, која ја изврши терористичката организација ПКК/ЈПГ, загинаа шест лица, а 81 беа повредени.

Уапсената терористка признала дека наредбата за нападот ја добила од центарот на терористичката организација во Кобане, Сирија. ЈПГ е сириски огранок на ПКК, која е наведена како терористичка организација од Турција, САД и Европската унија.

Прес-секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, во писмената изјава објавена во неделата рече: „САД силно го осудуваат чинот на насилство што се случи денеска во Истанбул“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху зборуваше за следните чекори на Израел по нападот од Иран

Во изјава за новинарите на местото на експлозијата, министерот за внатрешни работи Сојлу денеска изјави дека лицето одговорно за нападот ќе побегнело во Грција доколку не било фатено.

Тој исто така додаде дека е уапсено и лицето кое го планирало нападот.