сон (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Има причина да се разбудите уморни и ако сте спиеле повеќе од осум часа, но и начин да го поправите тоа. Сонот не може да се преговара кога станува збор за водење здрав начин на живот и можете да го спречите долготрајното чувство на поспаност кое често го имате. ЕкспертотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поради поместувањето на часовникот и прилагодувањето на летното сметање на времето, телото се прилагодува на малку поинаков дневен ритам. Во целиот процес важно е се што правиме во текот на денот, а не само она што е директно поврзано со спиењето. Loading… Она што го јадеме може да игра важнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во прашање е посебна поза во која треба да бидете 10 минути пред одењето во кревет. Освен што лечи несоница, регулира проток на крв низ телото, го смирува умот, а помага и кај благите облици на депресија. – Телото за спиење треба да се подготви, вели нутриционистката Џесика Сепел којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во најновиот проект на Американската Национална фондација за спиење се вклучени 12 медицински стручњаци кои детално ги истражуваа препораките од типот „колку часа сон ви се потребни за добро функционирање?“ Религиски ритуал: Девет дена без јадење, пиење и спиење Loading… Во истражувањето учествувале лица од различни возрасти, од новороденчиња доПрочитај повеќе