Го одложувате спиењето поради серија и скролање на интернет? Еве зошто е лошо!

Сподели со своите пријатели

Најлесен начин да се осигурате дека имате доволно сон секоја вечер е да имате малку време и за спиење и за будење на кое секогаш ќе се придржувате.

Loading...

Зошто одложувањето на спиењето е лошо, прочитајте во текстот.

Иако одложувањето на сонот може да звучи како чуден поим, затоа што, кој би сакал да одложи нешто толку убаво како спиењето, вистина е дека многу луѓе го прават тоа, а некои дури и не знаејќи.

Ова е најчесто затоа што сакаат малку повеќе да ја гледаат својата омилена серија, да читаат малку повеќе книги или да скролаат низ Инстаграм.

Иако ова може да изгледа мало и неважно, со текот на времето може да се акумулира и да предизвика несоница.

„Спиењето е како сметка во банка и треба време да се изгради, како и време да се исцрпат залихите. Хроничен недостаток на сон доведува до ненадејни промени во расположението, депресија, раздразливост, вознемиреност и губење на меморијата“, вели психијатарот Алекс Димитриу.

 

Loading...

 

Дознајте подолу што всушност претставува одложување на спиењето и како да престанете да го одложувате времето на спиење.

Што е одложување на спиењето?

Одложувањето на спиењето е всушност одлука за одложување на одењето во кревет кога нема надворешна причина за тоа (надворешни причини се повреди, болести и итни случаи кои можат да ве држат подолго будни).

Ова може да трае до неколку минути или часови.

„Губењето на сонот има голем број краткорочни и долгорочни негативни ефекти врз вашето здравје и благосостојбата на вашето тело“, вели др. Челси Роршхајб, специјалист за спиење во Татч.

Ова вклучува зголемен ризик за некои здравствени состојби, како што се дијабетес, депресија и срцев удар.

Знаеме дека доцнењето со спиењето е лошо, но зошто сè уште го правиме тоа?

Повеќето од нас ја разбираат важноста на добриот сон. Спиењето е добро за сè, од физичко здравје до правилна функција на мозокот, а исто така може да ни помогне во зајакнување на имунитетот и да го намалиме ризикот од одредени хронични здравствени проблеми.

 

Loading...

 

Многумина од нас сакаат да спијат препорачаните седум часа секој ден, но искушенијата како Инстаграм и Нетфликс не спречуваат да го постигнеме тоа.

„Животот може да биде многу стресен и преплавен со обврски. Ако не најдете време за себе во текот на денот, можеби нема да се чувствувате исполнети и ќе сакате да го вратите тоа време во текот на ноќта, откако ќе ги завршите сите ваши обврски “, вели неврологот д-р. Никол Авена.

Роршхајб се согласува, истакнувајќи дека оние кои го одложуваат спиењето обично спаѓаат во една од двете категории: вработени луѓе на кои им треба малку повеќе слободно време и луѓе кои се премногу амбициозни и вредни да го жртвуваат спиењето за да продолжат да работат.

Покрај тоа, воздржувањето од прелистување на Инстаграм бара дисциплина – и по долг ден веќе немаме доволно сила да го сториме тоа.

„Одложувањето на спиењето е како и секое друго одложување – полесно е да гледате друго видео или да јадете друго колаче отколку да одите во кревет. Некои луѓе се толку одговорни во текот на денот што едноставно престануваат да бидат одговорни ноќе (експертите го нарекуваат исцрпување на егото) “, вели др. Димитриу.

Постојат неколку различни причини зошто го одложувате спиењето. Но, за среќа, постојат неколку чекори што можете да ги преземете за борба против оваа навика и можете да ги откриете подолу.

Loading...

 

 

Развијте рутина и држете се до неа

Најлесен начин да се осигурате дека имате доволно спиење секоја вечер е да имате некое време за спиење и некое време за будење на кое ќе се придржувате.

Ако ова време е премногу ограничено за вас, секогаш можете да го прилагодите времето.

„Многу е важно да се придржуваме до постојан распоред на спиење. Се разбира, скоро е невозможно да легнете во исто време секоја вечер. Но, најефективниот начин да останете во рок од еден до два часа е да спиете и да се разбудите “, вели Авена. Само внимавајте да не користите флексибилност како изговор и повторно почнете да го одложувате спиењето.

Loading...

Откријте што ве мачи

Ако веќе имате поставена рутина за спиење, обидете се да откриете што не ви одговара или што ве држи будни ноќе. Дали е тоа работа, ТВ, разговор со пријатели – или нешто сосема друго?

Откако ќе ги разберете причините за овој проблем, можете да поставите граници и да го контролирате вашиот сон.

 

 

Loading...

Не гледајте во вашиот мобилен телефон 30-60 минути пред спиење

Сината светлина што ја емитуваат уредите како што се мобилните телефони или лаптопите може да го наруши деноноќниот ритам бидејќи тие влијаат на нашата способност за спиење.

Активност што го одложува сонот може да биде апликација на вашиот телефон, емисија на ТВ или дури и работа на компјутер, па затоа би било добра идеја да поставите ограничувања кога да ги користите овие уреди.

Роршхајб препорачува користење на екраните последни еден час пред спиење, а Авена воопшто да не чува електроника во спалната соба.

Изградете ритуал пред спиење

„Измислете некоја рутина пред спиење што можете да ја следите секоја вечер“, вели Роршеиб. Може да читате, медитирате, да се истегнувате, да слушате релаксирачка музика или да се занимавате со некоја друга релаксирачка активност што ја сакате.

Според Роршхајб, овој ритуал треба да започне околу 30 минути пред спиење. Иако ќе ви треба малку да се навикнете на ритуалот, немојте да се изненадите кога постепено ќе се заљубите во него.

Loading...

 

 

Правете паузи во текот на денот

Една од причините што ќе го одложите времето за спиење е затоа што сакате да имате повеќе време во текот на денот.

Но, паузите порано во текот на денот може да ви дадат исто чувство за контрола и слободно време, без нарушување на распоредот за спиење, па обидете се да одвоите некое слободно време каде што е можно.

„Одвојте квалитетно време за себе порано во текот на денот. Ова може да вклучува подготовка на оброци за време на викендите, планирање на претстојната недела, задачи и активности или барање помош од пријатели и семејство “, советува Роршеиб, пишува Real Simple.

Loading...